Champions League: Επική πρόκριση για την Τότεναμ! – Στα ημιτελικά και η Λίβερπουλ

Το ματς του αιώνα, μια ποδοσφαιρική παράνοια! Η Σίτι κέρδισε με 4-3 την Τότεναμ, αλλά οι «σπερς» πήραν στο τέλος την πρόκριση στα ημιτελικά και έγραψαν ιστορία. Ακυρώθηκε γκολ του Στέρλινγκ στο τέλος!

Το ματς του αιώνα στο «Έτιχαντ» και μια αληθινή παράνοια που είχε άλλον νικητή και άλλον κερδισμένο!

Σε ένα παιχνίδι που πήγαινε για τις δύο ομάδες από το ζενίθ στο ναδίρ και αντίστροφα και που δεν θυμόμαστε να έχουμε δει εδώ και… χρόνια, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 4-3, αλλά χάρη στα εκτός έδρας γκολ η Τότεναμ που έμεινε όρθια, πήρε τεράστια πρόκριση και θα παίξει για πρώτη φορά στην ιστορία της σε ημιτελικό Τσάμπιονς Λιγκ, με τον Άγιαξ να είναι αντίπαλος της.

Στον αδιανόητο αγγλικό εμφύλιο, οι «πολίτες» πέτυχαν γκολ στο 4ο λεπτό, αλλά έδειξαν να χάνουν τη γη κάτω από τα πόδια τους στα αμέσως επόμενα λεπτά αφού τους εκτέλεσε ο Σον, αλλά γύρισαν και πάλι τη μοίρα τους, έφτασαν να προηγούνται με 4-2 και να είναι με το 1,5 πόδι στην επόμενη φάση.

Από μηχανής θεός ο Γιορέντε που στο 74’ ήταν αυτός που τιμώρησε την ομάδα του Πεπ και με το τελικό 4-3 χάρισε απίστευτη πρόκριση στους Λονδρέζουν που δίνουν ραντεβού με την ιστορία τους.

Ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ με την χρήση του VAR γκολ του Στέρλινγκ στις καθυστερήσεις. Για ακόμα μια χρονιά δεν τα κατάφερε η ομάδα του Γκουαρδιόλα να διεκδικήσει πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Μανέ, Σαλάχ , Φιρμίνο σκόραραν όπως και πέρσι στο «Ντραγκάο», άλλο ένα έβαλε ο Φαν Ντάικ και η Λίβερπουλ σκόρπισε 4-1 την Πόρτο για να πάει ημιτελικά καιο να συναντήσει την Μπαρτσελόνα.

Παρά το γεγονός πως η Πόρτο μπήκε δυνατά στο ματς και είχε κάποιες καλές στιγμές στο πρώτο εικοσάλεπτο, η Λίβερπουλ δεν άφησε κανένα περιθώριο από τη στιγμή που ο Μανέ άνοιξε το σκορ (με την βοήθεια του VAR και την ασίστ του Σαλάχ). Η Λίβερπουλ με τον Σαλάχ (65’), Φιρμίνο (77’) και Φαν Ντάικ (84’) έφτασε σε ευρεία νίκη με 4-1 στο «Ντραγκάο» και πέρασε στα ημιτελικά.

Για πρώτη φορά μετά από 36 παιχνίδια ο Φιρμίνο δεν ξεκίνησε στην βασική ενδεκάδα, ο Οριγκί άρχισε το ματς, αλλά με την είσοδο του Βραζιλιάνου άσου, η Λίβερπουλ άλλαξε ταχύτητα. Η Πόρτο άντεξε για ένα μισάωρο να διεκδικήσει κάτι, αλλά το μόνο που μπόρεσε να κάνει ήταν να μειώσει σε 1-2 προσωρινά με τον Μιλιτάο.