Champions League: Με γκολ του Ικάρντι πλησιάζει στους «16» η Ίντερ!

Με φοβερή ανατροπή και γκολ από… σπόντα στο 89’, η Τότεναμ κέρδισε 2-1 την Αϊντχόφεν και έβαλε… φωτιά στον δεύτερο όμιλο. Ισοπαλία 1-1 ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Ίντερ, στο άλλο ματς.

Xρειάστηκε να φτάσουμε στα τελευταία λεπτά του αγώνα για να δούμε δύο γκολ και τις Ίντερ-Μπαρτσελόνα να μην λύνουν τελικά τις διαφορές τους, μένοντας στην ισοπαλία 1-1 στο «Τζουζέπε Μεάτσα». Αποτέλεσμα που διατήρησε τους φιλοξενούμενους στην κορυφή και έθεσε εν αμφιβόλω την πορεία της γηπεδούχου ομάδας στη συνέχεια της διοργάνωσης…

Το πρώτο ημίχρονο είχε συνολικά αρκετή ένταση, γρήγορο τέμπο, αλλά και ξεκάθαρη υπεροχή των Καταλανών που είχαν την κατοχή της μπάλας, τον έλεγχο του ρυθμού καθώς επίσης και αρκετές καλές φάσεις για να ανοίξουν το σκορ.
Με τον Σουάρες να πρωταγωνιστεί ως επί το πλείστον στις χαμένες ευκαιρίες, κάνοντας τον Βαλβέρδε να… στριφογυρίζει στον πάγκο του, σκεπτόμενος γιατί δεν η ομάδα του δεν «καθάρισε» τη νίκη από το πρώτο μέρος. Όσο, δηλαδή, είχε το πάνω χέρι…

Οι «νερατζούρι» στον αντίποδα υποχρεώθηκαν σε παθητικό ρόλο, καθώς πήγαιναν σχεδόν πάντα δεύτεροι στην μπάλα ενώ δεν μπορούσαν να αντιδράσουν σωστά στην πίεση του αντιπάλου τους ψηλά, χάνοντας σχετικά εύκολα την κατοχή και δείχνοντας πρόβλημα στην ανάπτυξη. Παράλληλα, προβλήματα υπήρξαν και στο αμυντικό κομμάτι, με τον Χαντάνοβιτς να επεμβαίνει ωστόσο όποτε χρειάστηκε.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι δύο ομάδες έκανα αμφότερες αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο το ματς κυλούσε χωρίς γκολ, μέχρι που φτάσαμε στην… τελική ευθεία και τον Ερνέστο Βαλβέρδε να βρίσκει προσωρινά τη λύση από τον πάγκο του, χάρη στο φοβερό τελείωμα του Μάλκομ ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 82’ και σκόραρε για τη Μπαρτσελόνα στην επόμενη φάση!

Όμως, η Ίντερ ήταν αποφασισμένη να μην τα παρατήσει και, χάρη στο… συνήθη ύποπτο Ικάρντι έφερε το παιχνίδι στα ίσια, περίπου με τον ίδιο τρόπο. Δηλαδή, με τον Μαρτίνες που είχε μπει αλλαγή να δίνει την ασίστ και τον Αργεντινό επιθετικό να σκοράρει, στην πρώτη προσπάθεια της ομάδας του στην εστία του Τερ Στέγκεν, σώζοντας τον έναβαθμό.

Μια… ανάσα από τους «16» Πόρτο και Σάλκε
Πόρτο και Σάλκε συνέχισαν με εντός έδρας νίκες κόντρα σε Λοκομοτίβ Μόσχας (4-1) και Γαλατασαράι (2-0) αντίστοιχα για να παραμείνουν στο «1-2».

Όρθια η Νάπολι, χαμός στον όμιλο του θανάτου!
Νάπολι και Παρί Σεν Ζερμέν ήρθαν ισόπαλες 1-1, η ιταλική ομάδα έπιασε στους έξι τη Λίβερπουλ, στους πέντε οι Παριζιάνοι με τον Μπουφόν να σώζει με φοβερές επεμβάσεις την γαλλική ομάδα.

Στο «Μετροπολιτάνο» κάνει κουμάντο η Ατλέτικο!
Ρεβάνς για την βαριά ήττα στη Βεστφαλία πήρε η Ατλέτικο Μαδρίτης, που νίκησε 2-0 τη Ντόρτμουντ στο «Μετροπολιτάνο» για την 4η αγωνιστική του Champions League.

Μπριζ για φίλημα, Μονακό για κλάματα!
Άλλη μια ταπείνωση για τη Μονακό του Τιερί Ανρί, που γνώρισε τη συντριβή με 4-0 από την Κλαμπ Μπριζ μέσα στο Πριγκιπάτο για την 4η αγωνιστική του Champions League.

Ο Ερυθρός Αστέρας του Μιλόγεβιτς τσάκισε τη Λίβερπουλ!
Με δύο γκολ του επονομαζόμενου «Σέρβου Ιγκουαϊν», Μίλαν Πάβκοβ, μέσα σε οκτώ λεπτά οι Σέρβοι πήραν τη νίκη και βάζουν τη Λίβερπουλ σε περιπέτειες για την πρόκριση.