Champions League: Το συγκλονιστικό come back της Α.Ε.Κ. δεν ήταν αρκετό…

Ποδοσφαιρική αυτοκτονία παρόλο που νωρίτερα είχε αναστηθεί, διέπραξε η Α.Ε.Κ. Αφού γύρισε χαμένο ματς με τη Μπενφίκα (0-2) και άγγιξε το θαύμα της ανατροπής, τιμωρήθηκε με σκληρή και άδικη ήττα (2-3).

Την ελάχιστη απόσταση που έχει στο Champions League το θαύμα από την απογοήτευση διαπίστωσε με οδυνηρό τρόπο η Α.Ε.Κ.

Παρόλο που βρέθηκε αντιμέτωπη με διασυρμό από την ποιοτική Μπενφίκα, η «Ένωση» έκανε συγκλονιστικό come back, ωστόσο αντί να ολοκληρώσει την ανατροπή (όπως άξιζε) τιμωρήθηκε με αναπάντεχη ήττα 3-2.

Τα γκολ των Σεφέροβιτς (6’) και Γκριμάλντο (15’) πάγωσαν το Ο.Α.Κ.Α., ωστόσο η αποβολή του Ντίας στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έδωσε κουράγιο στους «κιτρινόμαυρους» και τα γκολ του Κλωναρίδη (53’, 63’) γύρισαν το ματς.

Ωστόσο λίγα δευτερόλεπτα αφότου ο σκόρερ της Α.Ε.Κ. έχασε τεράστια ευκαιρία για τη νίκη, ήρθε ένα μακρινό σουτ του Σεμέδο για ν’ αφήσει στον τόπο τους παίκτες του Ουζουνίδη και να φέρει τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς στους ομίλους.

Έμεινε ζωντανή στο «Ολντ Τράφορντ» η Βαλένθια
Ασφυκτική η πίεση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ειδικά στο β’ ημίχρονο. Η Βαλένθια όμως δεν δέχθηκε γκολ και έφυγε με τον έναν βαθμό.

«Πάγωσε» η Ρεάλ στη Μόσχα, πεντάρα η Ρόμα
Την ήττα 1-0 από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα γνώρισε η Ρεάλ Μαδρίτης, που είχε δύο δοκάρια. Εντυπωσιακή η Ρόμα, συνέτριψε 5-0 τη Βικτόρια Πλζεν.

Ατσαλάκωτος έφυγε από τη Βαυαρία ο Άγιαξ!
Ένας εξαιρετικός Άγιαξ έφυγε με τον βαθμό από το Μόναχο, μένοντας στο 1-1 με την Μπάγερν και μάλιστα έχοντας δοκάρι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων!

Δίλεπτη αντεπίθεση για τη Λιόν και ισοπαλία (2-2) με Σαχτάρ!
Το 0-2 της Σαχτάρ έγινε 2-2 χάρη σε δυο γκολ σε ισάριθμα λεπτά από τη Λιόν, σε χορταστικό παιχνίδι για τη 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Ντιμπάλα «ντύθηκε» Ρονάλντο και χάρισε τη νίκη στη Γιουβέντους
Την ανωτερότητά της επιβεβαίωσε η Γιουβέντους επικρατώντας 3-0 της Γιουνγκ Μπόις, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάουλο Ντιμπάλα ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ.

Σίλβα, ο λυτρωτής για τη Μαν. Σίτι!
Με γκολ του Ισπανού άσου στο 87’, η Μαν. Σίτι έκανε την ανατροπή κόντρα στη Χόφενχάιμ (2-1) και πήρε την πρώτη της νίκη στον 6ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ.