Champions League: Τέζαρε και την Γιουβέντους ο Άγιαξ! – Πρόκριση για την Μπαρτσελόνα

Υποκλίθηκε στον Άγιαξ και η Γιουβέντους! Ο Χαγκ κέρδισε κατά κράτος τον Αλέγκρι και τα μωρά των Ολλανδών έκαναν πάρτι στο Τορίνο και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά με φοβερή ανατροπή 2-1!

Παρότι η «Γηραιά Κυρία» προηγήθηκε, οι Ολλανδοί δεν το έβαλαν κάτω και αφού απάντησαν, ακολούθησε show στο δεύτερο ημίχρονο χάρη στο οποίο σφράγισαν την πρόκριση στα ημιτελικά με σκορ 2-1 μέσα στο Τορίνο.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε τον δρόμο της πρόκρισης με κεφαλιά στο 28ο λεπτό, όμως λίγο αργότερα ο Ντε Μπεκ έβαλε φρένο στα όνειρα των μπιανκονέρι απαντώντας σε 1-1 (34’). Στο δεύτερο ημίχρονο, το πλάνο του Χαγκ πήγε… ρολόι και ο Άγιαξ άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού. Το «χρυσό» γκολ των Ολλανδών ήρθε από τον Ντε Λιχτ στο 67’ και αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί θα μπορούσαν να είχαν βρει κι άλλο τέρμα μέχρι το φινάλε.

Έτοιμος να ανέβει στην κορυφή μετά το 2015 ο Μέσι! Ο Αργεντινός σκοράρε δις, ο Κουτίνιο έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα με γκολάρα και οι Καταλανοί προκρίθηκαν στους «4» κόντρα στην Γιουνάιτεντ (3-0)

Με τον Αργεντινό παικταρά να βγαίνει μπροστά και να καθαρίζει την Γιουνάιτεντ με δύο γκολ σε πέντε λεπτά και τον Κουτίνιο να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα με γκολάρα, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 3-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά, δείχνοντας έτοιμη να επιστρέψει στην κορυφή μετά το 2015!