Europa League: Δεν τα κατάφερε η Α.Ε.K. Λάρνακας – Ηττήθηκε με 1-0 από την Ζυρίχη

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον 1ο όμιλο του Europa League η Α.Ε.Κ. Λάρνακας. Η κυπριακή ομάδα ηττήθηκε 1-0 στο «ΓΣΠ» από τη Ζυρίχη, που πήρε τους τρεις βαθμούς από την «άσπρη βούλα».

Μετά το αναγνωριστικό δεκάλεπτο, η Ζυρίχη είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 15’ με τον Οντέι, που σούταρε ελάχιστα άουτ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 22’ είχε κεφαλιά, που επίσης πέρασε έξω από τα δοκάρια. Η Α.Ε.Κ. είχε τις δικές της στιγμές με τους Σίλβα (19’) και Γιάννου (23’).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μια ελαφριά υπεροχή και μερικές ευκαιρίες παραπάνω, αλλά καμία κλασσική, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί χωρίς γκολ.

Η Ζυρίχη μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ από το σημείο του πέναλτι με τον Κολόλι, μετά από χέρι του Μοΐσοφ εντός περιοχής στο 61’. Μετά το γκολ, η Α.Ε.Κ. ανέλαβε περισσότερες πρωτοβουλίες και στο 70’ έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Σίλβα.

Στο 84’ οι Ελβετοί έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μόντου, αλλά παρά την πίεση στα τελευταία λεπτά, το γκολ δεν ήρθε και έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.