Μεγάλο φαβορί η Α.Ε.Κ. Σε περίπτωση που η Ένωση αποκλειστεί από τη Σέλτικ θα παίξει κόντρα σε Σπαρτάκς Γιουρμάλα ή Σουντούβα στα play off του Europa Legue.

Αυτός είναι ο δρόμος της Α.Ε.Κ. προς το Europa League, αν αποκλειστεί στον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League από τη Σέλτικ.

Οι «κιτρινόμαυροι» θα αντιμετωπίσουν μια εκ των Σπάρτακς Γιουρμάλα (Λετονία) και Σουντούβα (Λιθουανία) στα play off της διοργάνωσης και σε περίπτωση που ξεπεράσει το συγκεκριμένο εμπόδιο, θα βρεθεί στους ομίλους του Europa League. Προφανώς και πρόκειται για χαμηλό (στη θεωρία) εμπόδιο για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη και θα είναι το απόλυτο φαβορί, αν δεν τα καταφέρει κόντρα στους Σκωτσέζους.

Οι πρώτοι αγώνες για τα play off του Champions League είναι προγραμματισμένοι για τις 23 Αυγούστου και οι ρεβάνς στις 30 του μήνα.
Υπενθυμίζεται πως ο Π.Α.Ο.Κ. σε περίπτωση αποκλεισμού στον τρίτο προκριματικό του Champions League από τη Σπαρτάκ ή στα playoffs από Μπενφίκα ή Φενέρμπαχτσε, θα παίξει απευθείας στους ομίλους του Europa League.

Το επόμενο και τελευταίο εμπόδιο του Ολυμπιακού προς τους ομίλους του Europa League αν αφήσει εκτός συνέχειας τη Λουκέρνη. 

Θα μπορούσε καλύτερα, λίγο έλειψε και για… χειρότερα.

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει μια εκ των Μπασακσεχίρ (Τουρκία) και Μπέρνλι (Αγγλία) στα play off του Europa League, εφόσον ξεπεράσει το εμπόδιο της Λουκέρνης στον τρίτο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης.

Πρόκειται σαφώς και για μια κλήρωση που μόνο εύκολη δεν μπορεί να θεωρηθεί, αλλά θα μπορούσε να είναι ακόμα πιο δύσκολη, διότι στο τέλος είχε μείνει το συγκεκριμένο ζευγάρι μαζί με αυτό της Λειψίας με την Κραϊόβα.

Τα ζευγάρια της κλήρωσης των πλέι οφ του Europa League

Ολίμπια Λουμπλιάνας / Ελσίνσκι – Ερυθρός Αστέρας / Σπαρτάκ Τρνάβα
Χαποέλ Μπερ Σεβά / Α.Π.Ο.Ε.Λ. – Αστάνα / Ντιναμό Ζάγκρεμπ
Κορκ / Ρόζενμποργκ – Σάλτσμπουργκ / Σκεντίγια
Λέγκια Βαρσοβίας / Ντουντελάνζ / – Αλασκέρτ / Κλουζ
Σπάρτακς Γιούρμαλα / Σούντουβα – Α.Ε.Κ. / Σέλτικ 
Σερίφ / Βαλούρ – Καραμπάγκ / ΜΠΑΤΕ

Μάλμε / Βίντι – Νιού Σεντς / Μίντιλαντ
Τορπέντο Κουτάισι / Κουκέσι – Λουντογκόρετς / Ζρίνσκι

Σλόβαν Μπρατισλάβας / Ραπίντ Βιέννης – Χάιντουκ Σπλιτ / Φότμπαλ
Σίγμα Όλομουτς / Καϊράτ Αλμάτι – Σεβίλλη / Ζαλγκίρις
Απόλλων Λεμεσού / Ντιναμό Μπρεστ – Φίτεσε / Βασιλεία
Σαρπσμποργκ / Ριέκα – Πιούνικ / Μακάμπι Τελ Αβίβ
Ρέιντζερς / Μάριμπορ – Ούφα – Προγκρές
Γιαγκελόνια / Γάνδη – Μάριουπολ / Μπορντό
Χάποελ Χάιφα / Αταλάντα – ΤΣΣΚΑ Σόφιας / Κοπεγχάγη
Νόρτζελαντ / Παρτίζαν – Μπεσίκτας / Λασκ
Τρέντσιν / Φέγενορντ – Στουρμ / ΑΕΚ Λάρνακας
Γκενγκ / Λεχ Πόζναν – Σπαρτάκ Σουμπότιτσα / Μπρόντμπι
Ολυμπιακός / Λουκέρνη – Μπασάκσεχιρ / Μπέρνλι
Ζόρια / Μπράγκα – Λειψία / Κραϊόβα

sport-fm.gr