Mundial 2018-Ε’ Όμιλος: Πρωτιά για την Βραζιλία – Σκόνταψε αλλά βγήκε δεύτερη η Ελβετία

Ούτε υποψία ότι μπορεί να πέσει θύμα έκπληξης (όπως οι Γερμανοί) δεν επέτρεψε η Βραζιλία! Απόλυτα σοβαρή, η «σελεσάο» καθάρισε άνετα 2-0 τη Σερβία και προκρίθηκε πρώτη και καλύτερη στους «16».

Σαν πραγματικό φαβορί του Μουντιάλ -δηλαδή πρώτη και χωρίς αμφισβήτηση- προκρίθηκε στους «16» η Βραζιλία.

Χωρίς να εντυπωσιάσει (αλλά και χωρίς να δυσκολευτεί) η «σελεσάο» καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες τη Σερβία (2-0).

Τα γκολ των Παουλίνιο (36’) και Τιάγκο Σίλβα (68’) απαγόρευσαν στους «πλάβι» έστω και να σκεφτούν ότι θα κάνουν την έκπληξη και σφράγισαν την κατάληψη της κορυφής στον 5ο όμιλο.

Μοναδικός «πονοκέφαλος» για τους Βραζιλιάνους ο τραυματισμός του Μαρσέλο, που αναγκάστηκε να αποχωρήσει στο 10’ και αναμένονται τα νεότερα για το αν θα προλάβει το παιχνίδι με το Μεξικό.

Χωρίς να φορτσάρει και αφού στάθηκε τυχερή στο πρώτο δεκάλεπτο, η Ελβετία πήρε την πρόκριση με το 2-2 κόντρα στην Κόστα Ρίκα. Με την Σουηδία στους «16» η Ελβετία που τερμάτισε 2η στον 5ο όμιλο.

Σε ένα ματς όπου το κίνητρο ήταν μονόπλευρο, καθώς μόνον η Ελβετία είχε ενδιαφέρον γι’ αυτό το παιχνίδι, οι παίκτες του Πέτκοβιτς πήραν το Χ (2-2), ενώ οι Κοσταρικανοί κέρδισαν τις εντυπώσεις αφού ήταν κατά διαστήματα πολύ καλύτεροι, αλλά και άτυχοι. Μετά από δύο δοκάρια στο πρώτο δεκάλεπτο από τους Κοσταρικανούς, η Ελβετία ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 31’ με τον Ντζεμαϊλί, στο 56’ ισοφάρισε ο Γουάνστον για να μην υπάρχει ομάδα σε αυτό το Μουντιάλ, χωρίς γκολ, ενώ ο Ντρίμιτς στο 88’ έκανε το 2-1. Ο Ρουίζ στις καθυστερήσεις με μεγάλη δόση τύχης, σε ένα γκολ που χρεώνεται ως αυτογκόλ του Ζόμερ, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, στο σώμα του Ελβετού για να γίνει το 2-2.

Oι Κοσταρικανοί παρά το γεγονός πως δεν είχαν ελπίδες πρόκρισης μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και μάλιστα μέχρι το 10ο λεπτό είχαν δύο δοκάρια. Την πρώτη στο 6ο λεπτό, όταν σε εξέλιξη φάσης μετά από επέμβαση του Ζόμερ σε σουτ του Κάμπελ, ο Μπόρχες έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα από αριστερά και ο Ελβετός πορτιέρε ακουμπάει ελάχιστα για να τη στείλει στο κάθετο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά μετά ήταν η σειρά του Κολίντρες να κάνει το σουτ στο δοκάρι.

Στο 20ο λεπτό ο Οβιέδο είχε ένα πανέμορφο σουτ στην γωνία, αλλά ο Ζόμερ έκανε την επέμβαση. Κάπου εκεί το σερί των χαμένων ευκαιριών από την Κόστα Ρίκα, έφερε την Ελβετία σε πλεονεκτική θέση την Ελβετία που στην πρώτη της προσπάθεια για γκολ στο πρώτο μέρος σκόραρε. Σέντρα από δεξιά, κεφαλιά του Εμπολό και στρώσιμο στον επερχόμενο Ντζεμαϊλί που έκανε το 1-0.

Η Κόστα Ρίκα πάλεψε για την τιμή των όπλων στην επανάληψη και ισοφάρισε στο 56ο λεπτό με τον Γουάστον που με κεφαλιά μετά από κόρνερ ισοφάρισε σε 1-1. Ο ρυθμός μετά την ισοφάριση των Κοσταρικανών έπεσε πολύ, με την Ελβετία πάντως να έχει την ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα με την κεφαλιά του Ντρίμιτς στο δοκάρι στο 78΄. Τελικά ο Ντρίμιτς ήταν αυτός που έδωσε νέο προβάδισμα από σέντρα του Ζακάρια με ωραίο δεξί πλασέ. Ο Ρουίς, ήταν εκείνος που ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών σε πέναλτι του Ζακάρια, πάνω στον Κάμπελ με την μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι, στον Ζόμερ και στα δίχτυα.