Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Πράσινη η κούπα του Λιγκ Καπ στο Βόλεϊ

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό που κρίθηκε στα έξι σετ, ο Παναθηναϊκός πήρε τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Πριν μια εβδομάδα, στο Ρέντη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 σετ στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε μεγάλη ανατροπή και επικράτησε με 2-3.

Τώρα, στη ρεβάνς στο Μαρούσι, οι πράσινοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με 2-0 και οι ερυθρόλευκοι αυτοί που έκαναν την ανατροπή, με αποτέλεσμα όλα να κριθούν σε 6ο σετ. Εκεί, ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος και το έκανε δικό του, όπως και το τρόπαιο.

Πράσινη επίθεση
Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε από την αρχή το προβάδισμα και έφτασε να είναι μπροστά με 10-6 μετά το μπλοκ του Γιάκομπσεν στον Γκέργκι. Η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο στη συνέχεια (13-8 και 15-10), με τους πράσινους να επικρατούν τελικά με 25-17.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο, με το τριφύλλι να ξεφεύγει με 7-3 και 9-5, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε πόντους από τα λάθη του Παναθηναϊκού στο σερβίς ή από το μπλοκ, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 13-13 και στη συνέχεια να μειώσει από το 18-14 σε 19-18. Το σετ ήταν ντέρμπι αλλά τελικά οι πράσινοι το πήραν κι αυτό (28-26).

Κόκκινη αντεπίθεση
Με ψυχολογία και ανυπομονησία για τη νίκη, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στο τρίτο σετ, αλλά δεν απέφυγε τα λάθη και έτσι οι Πειραιώτες μετέτρεψαν το 7-4 σε 8-11 και έφτασαν και στο 12-16 στη συνέχεια. Και με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν τα λάθη, το σετ πήγε στον Ολυμπιακό με 16-25.

Στο 4ο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 15-16, αλλά εκεί οι φιλοξενούμενοι με Φίνγκερ και Ριζόπουλο ξέφυγαν με 17-20 και τελικά ισοφάρισαν σε 2-2 σετ (19-25).

Έτσι, όπως έγινε την περασμένη εβδομάδα στο Ρέντη, έτσι και τώρα στο Μαρούσι, ο τελικός πήγε στο τάι-μπρέικ και ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι καλύτερος, επικρατώντας με 10-15, κάνοντας το 2-3 στα σετ.

Κούπα στο «χρυσό σετ»
Όλα, επομένως, κρίθηκαν σε 6ο σετ, στο οποίο οι πράσινοι επέστρεψαν από το 3-6 και έφτασαν στο 12-9, για να επικρατήσουν τελικά με 15-13!

Τα σετ: 25-17, 28-26, 16-25, 19-25, 10-15, 15-13