UEFA Champions League: Δε μπορούσ-ε να κερδίσει τα δοκάρια η Παρί και αποκλείστηκε (Video)

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη και προκρίθηκε στον Μεγάλο Τελικό του UEFA Champions League που θα διεξαχθεί την 1η Ιουνίου, στο Γουέμπλεϊ

Ας δούμε τα σημαντικότερα σημεία:

Νίκη 1-0 επί της Παρί Σεν Ζερμέν: Η Ντόρτμουντ εξασφάλισε μια σημαντική νίκη στο Παρίσι, επικρατώντας 1-0 χάρη στο γκολ του Χούμελς στο 50ο λεπτό.

Συνολικό σκορ 2-0: Μετά από τη νίκη 1-0 και στην έδρα της, η Ντόρτμουντ πανηγύρισε μια άνετη πρόκριση με συνολικό σκορ 2-0.

Τρίτη φορά στον Τελικό: Η Ντόρτμουντ θα αγωνιστεί στον τελικό του Champions League για τρίτη φορά στην ιστορία της, με την τελευταία φορά να ήταν το 2013.

Επόμενος αντίπαλος: Η Ντόρτμουντ θα περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάγερν Μονάχου στον τελικό, που θα διεξαχθεί στο Γουέμπλεϊ.

Ατυχία για την Παρί: Η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν άτυχη, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο είχε τέσσερα δοκάρια και δεν κατάφερε να σκοράρει.

Η Ντόρτμουντ πανάξια πανηγυρίζει την πρόκριση στον τελικό και ελπίζει να κατακτήσει το τρόπαιο για δεύτερη φορά στην ιστορία της.

Θα είναι μια συναρπαστική «μάχη» στον Τελικό, ανεξάρτητα από το ποιος θα είναι ο αντίπαλός της.