SL-30η αγωνιστική: Βαριά ήττα στο φινάλε για Παναιτωλικό

Με μια εύκολη και ευρεία νίκη (4-0 τον Παναιτωλικό), στο άδειο Ολυμπιακό Στάδιο, ολοκληρώθηκε η… μαρτυρική σεζόν του Παναθηναϊκού. 2 γκολ ο Μακέντα, εύστοχο πέναλτι από Χατζηγιοβάνη, σκόρερ κι ο Εμμανουηλίδης.

Τρία γκολ σε ένα ημίχρονο, τέσσερα γκολ στο σύνολο. Ένα καλό 45λεπτο, ένα δεύτερο μέρος διαχείρισης και… επιθετικών εξάρσεων. Ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο του παιχνίδι για φέτος, έφτασε άνετα στο τελικό 4-0 επί του Παναιτωλικού. Στοιχεία που θα τον βοηθήσουν στην τελική αξιολόγηση για το ρόστερ είδε ο Γιώργος Δώνης. Αντίθετα, στο τελευταίο ματς του Τραϊανού Δέλλα στον πάγκο των «κυανοκίτρινων», η ομάδα του είχε διαστήματα κατοχής, είχε και προσπάθειες, αλλά τίποτα πολύ ουσιαστικό…

Φινάλε σε μια τρομερά περίεργη και δύσκολη σεζόν για το «τριφύλλι». Από το ξεκίνημα με το -6 αλλά τα χαμόγελα και την ελπίδα που σκορπούσε το γεμάτο νιάτα ρόστερ, στα τεράστια προβλήματα του δευτέρου γύρου του πρωταθλήματος, τη νέα αφαίρεση βαθμών με το ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ επί χόρτου και με τερματισμό αρκετά χαμηλά. Από το κυνήγι της 5ης θέσης για να σβηστεί άμεσα η τιμωρία της Ευρώπης, εν τέλει πολύ μακριά από αυτό…

Πως ξεκίνησαν:

Remaining Time-0:29
Fullscreen
Mute

Ο Παναθηναϊκός είχε τον Κότσαρη κάτω απ’ τα δοκάρια, ο Θεοχάρης κινήθηκε δεξιά, ο Χατζηθεοδωρίδης αριστερά και στο κένρο της άμυνας στο 4-2-3-1 ήταν οι Κολοβέτσιος και Πούγγουρας. Ο Στάικος με τον Τζανδάρη κινήθηκαν στα χαφ, ο Κάτσε πιο μπροστά τους, οι Χατζηγιοβάνης και Αρμενάκας στις πτέρυγες και ο Μακέντα προωθημένος.

Ο Παναιτωλικός παρουσιάστηκε με τον Γιαννακόπουλο κάτω απ’ τα δοκάρια και η τετράδα της άμυνάς του απαρτιζόταν από τους Τσιγγαρά, Μιχάι, Άργκους και Τσοκάνη από δεξιά προς αριστερά. Στα χαφ ο Μάρκος Πάουλο με τον Λουσέρο και οι Ντουάρτε, Μάνα και Γκούγκα φάνηκε να σχηματίζουν τριάδα πίσω από τον Μπαΐροβιτς.

Όρεξη, τρέξιμο, τρία γκολ

Τα νέα πρόσωπα που επέλεξε ο Γιώργος Δώνης να ξεκινήσουν το ματς απέναντι στον Παναιτωλικό, αν μη τι άλλο, έδειξαν διάθεση και είχαν όρεξη για τρέξιμο στην αναμέτρηση με τον Παναιτωλικό. Ο Κάτσε τοποθετήθηκε πίσω από τον Μακέντα, έχοντας για στηρίγματα δεξιά κι αριστερά τους Αρμενάκα και Χατζηγιοβάνη και προσπάθησαν να δώσουν ταχύτητα στον τρόπο με τον οποίο θα έφτανε η μπάλα στα καρέ του Γιαννακόπουλου. Ο Αλβανός χαφ ήταν εκείνος που κέρδισε το πέναλτι από τον Άργκους για να εκτελέσει εύστοχα ο Χατζηγιοβάνς (εις διπλούν αφού έγινε επανάληψη) για το 1-0 στο 14ο λεπτό. Και κάπου εκεί, ο Μακέντα εμφανίστηκε όσο πιο αποτελεσματικός μπορούσε συγκριτικά με το τελευταίο διάστημα, πετυχαίνοντας δυο γκολ μέχρι την ανάπαυλα. Στο 19ο λεπτό το πήρε πάνω του και από αριστερά πλάσαρε κάτω απ’ τα πόδια του Γιαννακόπουλου για το 2-0, ενώ, ο θετικότατος Θεοχάρης στο 39′ έστειλε τη μπάλα εκεί που τη ζήτησε ο Ιταλός κι εκείνος με το αριστερό την έσπρωξε αμέσως στα δίχτυα για το 3-0.

Πράσινο φρένο και το… κερασάκι στην τούρτα

Ο Παναθηναϊκός φάνηκε να κατεβάζει ταχύτητα στο δεύτερο μέρος και ν’ αφήνει τον Παναιτωλικό να φτιάξει παιχνίδι και να στείλει μπαλιές προς τα καρέ του Κότσαρη, κυρίως από στημένες φάσεις. Μάλιστα, σε μια εξ αυτών, ο γκολκίπερ των «πράσινων» αντέδρασε εξαιρετικά και παρά την κίνηση του Στάικου που τον μπέρδεψε, πέταξε το κορμί του και απέκρουσε ένα γέμισμα που θα μπορούσε να καταλήξει στα δίχτυα του. Οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν αρκετά την αριστερή πλευρά για να επιτίθενται, όπου βρισκόταν ο Θεοχάρης, όμως ξανά δεν υπήρχαν μεγάλες φάσεις για την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα. Ειδικά αν εξαιρέσει κανείς απλά τη στιγμή που από μια εκτέλεση φάουλ η μπάλα πέρασε μπροστά από την εστία του Κότσαρη δίχως να τη βρει κανείς. Από εκεί και πέρα, ο Δώνης έβαλε στο παιχνίδι και τους Καμπετσή, Εμμανουηλίδη και Αθανασακόπουλο για να τους δει, αλλά και για ν’ αποκτήσει ξανά επιθετική διάθεση ο Παναθηναϊκός. Αυτό έγινε στο τελευταίο 10λεπτο, με τον Εμμανουηλίδη να είναι αυτός που έγραψε το τελικό 4-0 με εύκολο πλασέ από «ριμπάουντ» σε ασθενή απόκρουση του Γιαννακόπουλου έπειτα από χαμηλό σουτ του Καμπετσή.

MVP: Ο Φεντερίκο Μακέντα έκλεισε τη σεζόν, την πρώτη του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, με διψήφιο αριθμό τερμάτων. Έφτασε στα 11 γκολ σκοράροντας δυο φορές από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα και παρουσίασε αποτελεσματικότητα που του έλειψε σε μεγάλα διαστήματα της χρονιάς και έλειψε και στην ομάδα του.

Στο ύψος του: Ο Πασχάλης Στάικος στο χώρο του κέντρου έβγαλε μεγάλη ωριμότητα και ψυχραιμία για τις κινήσεις της μπάλας. Πολύ προσεκτικός από δεξιά και φυσικά με ασίστ στον λογαριασμό του ο Θεοχάρης. Θετικός και με σιγουριά στον εαυτό του ο Κότσαρης στην εστία.

Αδύναμος κρίκος: Ένα καλό πρώτο 10λεπτο, συμμετοχή σε φάση για γκολ και… αυτό ήταν. Ο Αρμενάκας δεν κατάφερε να βοηθήσει και να πάρει τις προσπάθειες που ήθελε. Δεν ήταν παρών στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού του Παναθηναϊκού και ήταν η πρώτη αλλαγή από τον Γιώργο Δώνη.

Η γκάφα: Ο Γιαννακόπουλος δεν πρόλαβε να κλείσει τα πόδια στο αριστερό πλασέ του Μακέντα στο 19ο λεπτό και δέχθηκε το δεύτερο γκολ που ουσιαστικά τελείωσε από νωρίς το παιχνίδι. Έχασε και τη μπάλα στο 4ο γκολ από το σουτ του Καμπετσή με αποτέλεσμα να παραβιάσει την εστία του στην επαναφορά ο Εμμανουηλίδης.

Το στραγάλι: Θετικός σε ένα πολύ ήρεμο παιχνίδι ο Τζήλος. Πολύ καλή δουλειά και από τους βοηθούς του στα οριακά οφσάιντ που προέκυψαν στην αναμέτρηση (κυρίως σε γκολ του Παναιτωλικού που ορθά δεν μέτρησε αφού υπήρχε και επιθετικό φάουλ), σωστό και το χέρι του Ντουάρτε σε επικίνδυνη φάση για τον Παναιτωλικό στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ταμείο του gazzetta.gr: Θετικό πρόσημο για το φινάλε από τον Παναθηναϊκό. Ο Γιώργος Δώνης σίγουρα θα μπόρεσε να βγάλει μερικά συμπεράσματα παραπάνω από παίκτες που δεν είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής αλλά και για παίκτες που μπορούν ν’ αποτελέσουν κορμό για τα επόμενα χρόνια… Αρνητικό πρόσημο στην παρουσία του κόσμου σε αυτό το τελευταίο ματς που η ομάδα θα χρειαζόταν το χειροκρότημα. Πολλά τα μαθήματα για τον σύλλογο σε αγωνιστικό επίπεδο, ακόμα περισσότερα εκτός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου όπως εξελίχθηκε η χρονιά.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Κότσαρης, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Θεοχάρης, Στάικος, Κάτσε, Τζανδάρης (77′ Καμπετσής), Χατζηγιοβάνης, Χατζηθεοδωρίδης, Αρμενάκας (66′ Εμμανουηλίδης), Μακέντα (79′ Αθανασακόπουλος)

Παναιτωλικός: Γιαννακόπουλος, Γκούγκα, Μάνα (79′ Πάρρας), Μπαΐροβιτς, Πάουλο (85′ Μπελεβώνης), Λουσέρο, Τσοκάνης (66′ Αμαράλ), Τσιγγάρας, Ντουάρτε, Μιχάι, Άργκους