SL1: Στο +4 η Α.Ε.Κ. – Νέα απώλεια βαθμών Π.Α.Ο.Κ. – Άνετα ο Ολυμπιακός

Η Α.Ε.Κ. επικράτησε «κυνικά» του Ο.Φ.Η. με 2-0 στο Ο.Α.Κ.Α. και εκμεταλλευόμενη τη νέα απώλεια του Π.Α.Ο.Κ. ξέφυγε με +4. Ολιβέιρα και Σβάρνας τα γκολ, ροτέισον από Καρέρα.

Δίχως να εντυπωσιάσει, αλλά ούτε και να αγχωθεί, η Α.Ε.Κ. πέρασε ένα ευχάριστο βράδυ στο Ο.Α.Κ.Α. Όχι μόνο επειδή νίκησε άνετα τον Ο.Φ.Η. με 2-0, αλλά και επειδή εκμεταλλεύτηκε το 0-0 του Π.Α.Ο.Κ. με τον Παναθηναϊκό ξεφεύγοντας στο +4 από τους Θεσσαλονικείς για τη δεύτερη θέση. Πλέον οι «κιτρινόμαυροι» δικαιούνται να πιστεύουν πως μπορούν να πάρουν το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League ακόμη κι αν επιστραφούν οι επτά βαθμοί στον Δικέφαλο του Βορρά από το CAS.

Επίδειξη… κυνισμού από την «Ένωση», που με 2/2 φάσεις στο πρώτο μέρος «καθάρισε» το ματς από ημίχρονο δίνοντας την ευκαιρία στον Μάσιμο Καρέρα να προσφέρει πολύτιμες ανάσες σε παίκτες που τραβούν κουπί. Ο Ολιβέιρα στο 19’ από ασίστ του Παουλίνιο και ο Σβάρνας με προβολή από εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια στο 45’ πέτυχαν τα γκολ της νίκης. Ταμπουρωμένος στο πρώτο ημίχρονο ο Ο.Φ.Η., έγινε πιο επιθετικός αλλά δεν απείλησε στην επανάληψη παραμένοντας δίχως νίκη και τελευταίος στα πλέι οφ.

Την τραγική του πορεία στα πλέι-οφ συνέχισε ο Π.Α.Ο.Κ., ο οποίος ήταν ακίνδυνος και έμεινε στο 0-0 κόντρα στον εξαιρετικό Παναθηναϊκό που πήρε άνετα τον βαθμό. Φωνάζουν για πέναλτι οι «πράσινοι».

Ο «δικέφαλος του βορρά» ήταν και πάλι κάκιστος και ακίνδυνος, ο Παναθηναϊκός τον κράτησε άνετα στο μηδέν (0-0) και του κόβει τον δρόμο και τις ελπίδες για την δεύτερη θέση που οδηγεί στο Champions League. Στο -4 πλέον από την Α.Ε.Κ. και το σεντόνι για ακόμη μία χρονιά δείχνει από όνειρο να γίνεται… εφιάλτης!

Εξαιρετικό στήσιμο των φιλοξενούμενων από τον Γιώργο Δώνη, ο οποίος πήρε την ταυτότητα του Άμπελ Φερέιρα και αν οι ποδοσφαιριστές του ήταν πιο συγκεντρωμενοι στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου θα μπορούσαν να βρουν ένα γκολ!

Φωνάζουν και μάλλον δίκαια οι «πράσινοι» για τη φάση του 30ου λεπτού, όταν ο Μπουζούκης έκανε το σουτ και η μπάλα βρήκε στο σώμα του Βαρέλα και στο απλωμένο του χέρι. Ο Σκόμινα έδειξε «παίζετε», ο VAR όπως φαίνεται του είπε πως δεν υπάρχει παράβαση και το ματς συνεχίστηκε κανονικά.

Δύο καλές φάσεις σε όλο το ματς ο Π.Α.Ο.Κ. και αυτές στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μαουρίσιο στη μία να κάνει κάκιστο πλασέ και να μην βρίσκει εστία και τον Μάτος στο φινάλε να κάνει… τσαφ από τη μικρή περιοχή. Ανώτερος ο Παναθηναϊκός, πίεζε σωστά στα 3/4 του γηπέδου και έκλεβε διαρκώς μπάλες, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Μπουζούκη που έκανε τρομερό ματς.

Σε μία εξ αρχής άνιση μάχη, ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να πατήσει (2-4) τον Άρη (των τριών παικτών στον πάγκο) στο «Κλ. Βικελίδης» και συνεχίζει την αήττητη πορεία του. Δύο γκολ Χασάν, Μασούρας.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς επιζητούσε μία νίκη και εμφάνιση ώστε να αφήσει πίσω της την κακή παρουσία στο Ο.Α.Κ.Α. κόντρα στον Παναθηναϊκό και η αποστολή εξετελέσθη.

Με δύο γκολ των Μασούρα (34’, 49’) και Χασάν (45’+1’, 66’ πεν.) οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν του Άρη στο «Κλ. Βικελίδης» με 4-2, που σκόραραν στο 56’ με ένα μακρινό σουτ του Φετφατζίδη, με την μπάλα να κοντράρει και στον Σισέ και με την κεφαλιά του Μπαγκαλιάνη στο 87’.

Το ματς δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, καθώς ο αήττητος Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Άρη των πολλών αγωνιστικών προβλημάτων, που σε αυτό το ματς είχε στον πάγκο του τρεις παίκτες εκ των οποίων ο ένας ήταν ο αναπληρωματικός γκολκίπερ, Έμαν.