SL1: Πρώτο γκολ στην έδρα του, στο α’ ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός!

Το γκολ του Παναθηναϊκού στο 8′ του αγώνα με το πέναλτι του Χατζηγιοβάνη εναντίον του Αστέρα Τρίπολης, είναι το γρηγορότερό του στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι το γεγονός ότι οι “πράσινοι” δεν είχαν σκοράρει από την αρχή του πρωταθλήματος στο πρώτο ημίχρονο στην έδρα τους!

Και τα έξι γκολ στο “Σπύρος Λούης”, ο Παναθηναϊκός τα είχε πετύχει στο δεύτερο ημίχρονο!

Το αμέσως προηγούμενο γκολ στο πρώτο ημίχρονο ήταν στις 5 Μαϊου 2019, στο τελευταίο παιχνίδι της περσινής σεζόν. Σκόρερ τότε ο Χατζηγιοβάνης (πάλι), με πέναλτι (πάλι), όταν ο Παναθηναϊκός νίκησε 4-0 τον Παναιτωλικό.

Από το περσινό παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης στις 16 Φεβρουαρίου 2019, όταν ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει 1-0 με σουτ του Άλτμαν στο 16′, ο Παναθηναϊκός σε 12 αγώνες (11 γηπεδούχος και ένα φιλοξενούμενος) στο “Σπύρος Λούης” έχει βάλει τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, και τα τρία με πέναλτι, ένα ο Μακέντα και δύο ο Χατζηγιοβάνης.

Ο Παναθηναϊκός μέσα στο 2019 έχει πετύχει πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο στο “Σπύρος Λούης”, τα τέσσερα από αυτά με πέναλτι!