«Αιώνιο» πάρτι στην πισίνα ο Ολυμπιακός

191519

Πιο «αιώνιο» ντέρμπι; Ο Ολυμπιακός έκανε πάρτι για 41η συνεχόμενη φορά κόντρα στον Παναθηναϊκό, τον οποίο διέλυσε με 14-4 στην τρίτη αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών.

Την κυριαρχία των τελευταίων χρόνων απέναντι στον Παναθηναϊκό επιβεβαίωσε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε 13-4 στην τρίτη αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» με ξεσπάσματα στο παιχνίδι τους και χωρίς να ανάψουν στο φουλ τις μηχανές «σκότωσαν» την άμυνα του Παναθηναϊκού και διατήρησαν το φετινό τους αήττητο,μ ετρώντας την 41η σερί νίκη του σε ντέρμπι αιωνίων, στο καυτό «Π. Καπαγέρωφ».

inner

Οι «πράσινοι», από την άλλη, έδειξαν κατά διαστήματα πολύ καλή αμυντική εικόνα, με τον Γαλανίδη να κάνει φοβερές αποκρούσεις, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει τους παίκτες του Θοδωρή Βλάχου να δείξουν την διαφορά δυναμικότητας που υπάρχει.

Ο Ολυμπιακός βρήκε αρχικά τις απαντήσεις στη… συγκεντρωμένη άμυνα του Παναθηναϊκού από την περιφέρεια, ενώ στις όποιες προσπάθειες των «πράσινων» να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, έβρισκαν μπροστά τους τον θηριώδη Πάβιτς.

inner

Ένα «ξέσπασμα» του Ολυμπιακού άνοιξε τη διαφορά στο δεύτερο οκτάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν για πρώτη φορά ενάμισι λεπτό πριν το ημίχρονο για το 7-1.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε παθιασμένος στο τρίτο οκτάλεπτο και κράτησε μακριά από τα δίχτυα για τη μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου τους γηπεδούχους. Την επιθετική ανομβρία σταμάτησε το γκολ του Κολόμβου μετά από πεντέμισι λεπτά παιχνιδιού, με τους Μυλωνάκη και Φουντούλη να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +9 (10-1) και τον Παναθηναϊκό να δείχνει ξανά επιθετικό πρόβλημα.

Μικρή καθυστέρηση πριν την έναρξη του τέταρτου οκταλέπτου, λόγω διαμαρτυριών των «πράσινων» για υβριστικά συνθήματα που ακούστηκαν από την εξέδρα. Οι άνθρωποι του Ολυμπιακού άκουσαν αμέσως τις συστάσεις τους διαιτητή Σταυρίδη, ζητώντας από τον κόσμο να σταματήσει, κάτι που έγινε λίγα λεπτά αργότερα.

inner

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται την χαλαρότητα του Ολυμπιακού και να μειώνουν τη διαφορά, για το τελικό 14-4.

Κορυφαίοι του ματς ήταν Μυλωνάκης και Φουντούλης που πέτυχαν από τρία τέρματα. Σε φοβερή μέρα βρέθηκε ο Πάβιτς στο πρώτο του παιχνίδι για φέτος στην Α1, και κατά διαστήματα ο Γαλανίδης για τον Παναθηναϊκό.