Α ‘ ΕΣΚΑΒΔΕ: Γ.Ε. Αγρινίου 57-52 Άλφα 93

screenshot_325

Η Γ.Ε. Αγρινίου σε ένα παιχνίδι με ένταση αλλά κακό ποιοτικά πήρε αγχωτική νίκη απο τον εξαιρετικό ΑΛΦΑ με 57-52. Η ομάδα του ΑΛΦΑ ηλεγχε το παιχνίδι καθόλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Με καλύτερους τους Τσιρώνη, Κουβέλη και Βατίστα προηγήθηκε με 20-23 στο ημίχρονο απέναντι σε μια ΓΕΑ που ήταν πολύ αστοχη απο μέση και μακρινή απόσταση με 2/9 βολές στο πρώτο μέρος.
Στο δεύτερο μέρος η ΓΕΑ πίεσε πέρασε μπροστά με 25-23 με συνεχόμενους πόντους του Γεωργούλα με σερί 5-0 αλλά ο ΑΛΦΑ είχε πάλι τις λύσεις και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών παιχνιδιού 38-42. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε μάχη με την ΓΕΑ να περνάνει μπροστά με 46-42 πέντε λεπτά πριν το τέλος αλλα ο Κυριαζής με τρίποντο να φέρνει το παιχνίδι στο πόντο 46-45. Τελικά οι τυπικά γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις με σουτ απο τον Καλισώρα και στο τέλος ήρθε το 57-52 για να δώσει την νίκη στην ΓΕΑ και τις θετικές εντυπώσεις στον ΑΛΦΑ.

Δεκάλεπτα: Α:10-14 Β:10-09 Γ:20-19 Δ:17-10

Γ.Ε.Αγρινίου(Σταμάτης):Γυφτάκης 8, Τάγκας 7, Καλισώρας 21(3), Σταμουλάκης 2, Σταμούλης 7, Μινασιάν, Λιόκαυτος, Σταυρόπουλος, Ν.Ρέντζιος, Γεωργούλας 9(1), Τασόπουλος 3, Δάρλας

ΑΛΦΑ(Καραπιπέρης): Κυριαζής 5(1), Θεοφάνης 2, Κορώζης, Τσιτσικάος 2, Κουβέλης 11(1), Κόκκιος, Τσιρώνης 11(1), Τσέλιος, Βατίστας 9, Καραπιπέρης, Παρθένης 5, Κουδούνας 7