Πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπης

14671224_1293695424016397_8983948121474413854_n-640x360

Τη πρώτη της νίκη εκτός έδρας στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’Εθνικής κατηγορίας πανηγύρισε η ομάδα μας χθες το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο Ευόσμου κόντρα στον τοπικό Αία με 55-64.Ήταν μια νίκη ψυχολογίας αλλά και μεγάλης βαθμολογικής σημασίας κόντρα σε έναν σκληροτράχηλο αντίπαλο.Η ομάδα μας στο χθεσινό παιχνίδι αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό της Ντίνο Σταυρόπουλο,ο οποίος δεν ακολούθησε την αποστολή στη Θεσσαλονίκη λόγω τραυματισμού.

Στα του παιχνιδιού για ακόμη μια φορά οι παίχτες μας μπήκαν πολύ νωθρά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να χάνουμε αρκετά εύκολα καλάθια ενώ και στην άμυνα δεν ήμασταν αρκετά συγκεντρωμένοι με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν τα ηνία στο σκορ (17-09 αποτέλεσμα 1ης περιόδου).Με την είσοδο των Βουρνά και Γεωργιάδη η άμυνα μας έσφιξε,ενώ και η είσοδος του Παπαδιονυσίου έδωσε άλλη επιθετική πνοή στην ομάδα μας με αποτέλεσμα να ροκανίζουμε συνεχώς τη διαφορά.Μάλιστα λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου περάσαμε και μπροστά στο σκορ με 25-27 και 27-29 για να ισοφαρίσουν τελικά οι γηπεδούχοι σε 29-29 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίχτες μας μπήκαν πιο δυνατά με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 29-33 και 38-44 λίγο αργότερα με κορυφαίους παίχτες τους Παπαδιονυσίου και Ψάλτου.Τελικά η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ υπέρ μας 43-47.Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο η ομάδα μας συνέχισε να βρίσκει λύσεις επιθετικά στο πρόσωπο του Παπαδιονυσίου ενώ και αμυντικά όλα τα παιδιά προσπαθούσαν πολύ με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μη μπορούν να σκοράρουν.Το 43-47 έγινε 43-53 δείχνοντας ότι η ομάδα μας δύσκολα θα έχανε τη νίκη από το συγκεκριμένο αγώνα.Ο Αίας πίεσε σε όλο το γήπεδο,αλλά οι παίχτες μας ήταν ψύχραιμοι και με τον Παπαρέγκα να να πετυχαίνει 7 κρίσιμους πόντους στη τελευταία περίοδο <<καθάρισε>> τελικά το παιχνίδι με το τελικό 55-64 να κρίνεται δίκαιο με βάση την εικόνα των 2 ομάδων.

Πλέον η προσοχή όλων επικεντρώνεται στο εντός έδρας παιχνίδι της προσεχούς Κυριακής κόντρα σε ένα από τα φαβορί για την άνοδο,τον Ερμή Λαγκαδά.