Τρίτωσε το κακό για τη Ροζάριο Σεντράλ

alario

Αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, η Ρίβερ Πλέιτ με δύο εύστοχα πέναλτι και τον Αλάριο Λούκας να πετυχαίνει χατ-τρικ κατέκτησε το Κύπελλο επικρατώντας της Ροζάριο Σεντράλ 4-3!

Τρίτη σερί φορά η Ροζάριο Σεντράλ φτάνει στον τελικό του Κυπέλλου Αργεντινής και τρίτη φορά δεν καταφέρνει να… πιει νερό!

Τη μία έχασε το τρόπαιο από την Ουρακάν στα πέναλτι, πέρυσι από την Μπόκα και φέτος από την Ρίβερ Πλέιτ.

Οι «εκατομμυριούχοι» άνοιξαν το σκορ από το σημείο του πέναλτι στο 11′, αλλά ο Μούστο Νταμιάνι έκανε το 1-1 στο 26′ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρούμπεν Μάρκο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Ροζάριο.

Ο Αλάριο Λούκας όμως ήταν ξανά εύστοχος από την άσπρη βούλα κάνοντας το 2-2. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα που οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με τη σέντρα του δεύτερου 45λεπτου, ο Ρούμπεν Μάρκο έκανε το 2-3 στο 63′, αλλά εκεί «χτύπησε» για τρίτη φορά ο Αλάριο Λούκας κάνοντας το 3-3 κι ο Αλόνσο Ιβάν στο 75′ σημείωσε το γκολ που έδωσε το τρόπαιο για την Ρίβερ για πρώτη φορά!