Α1: Το Μεσολόγγι έβαλε… δύσκολα στον Παναθηναϊκό, αλλά ηττήθηκε

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να συντηρήσουν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ μέχρι περίπου τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος (12-9, 03:53), όμως ένας συνδυασμός λαθών και άστοχων τελικών επιλογών, ήταν αρκετός για να περάσει ο Παναθηναϊκός μπροστά με 12-19.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να μην βρίσκει ρυθμό και τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 14 πόντους (16-30, 05:09). Το τέλος του ημιχρόνου την βρήκε πίσω στο σκορ με 28-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, συνέχισε να ακολουθεί τον Παναθηναϊκό στο σκορ χωρίς να μπορεί να μειώσει τη διαφορά αλλά επίσης χωρίς να μπορεί ο αντίπαλος να ξεφύγει. Για να μπει στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και να θυμίσουμε σε όλους ότι δεν εγκαταλείπει κανένα παιχνίδι όσο δυνατός και να είναι ο αντίπαλος. Έτσι με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να εξαλείψει τη διαφορά και μάλιστα να περάσει μπροστά με ένα πόντο (62-61, 04:59).

Σε εκείνο το σημείο φάνηκε η εμπειρία και η ποιότητα του Παναθηναϊκού, ο οποίος έπαιξε πιο ψύχραιμα, φτάνοντας έτσι στη νίκη με το τελικό σκορ 66-74.

Πρώτος σκόρερ ο Φέργκιουσον με 17 πόντους και ακολούθησε ο Μπράουν με 14.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-37, 47-55, 66-73

Διαιτητές: Σταματόπουλος, Θεονάς, Σκαλτσής

Μεσολόγγι BAXI (Καλαμπάκος): Φέργκιουσον 17, Χατζηνικόλας 10, Γράβας 8, Αμάρντι 4, Μπράουν 14, Λόρενς, Λάνγκφορντ 9, Ναούμης, Μοτσενίγος 4

Παναθηναϊκός Ο.Π.Α.Π. (Βόβορας): Μποχωρίδης 11, Βουγιούκας 2, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 6, Μήτογλου 8, Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 19, Δίπλαρος, Κασελάκης 5, Μπέντιλ 6, Σαντ-Ρος 4