Α1 Μπάσκετ Ανδρών: Το Μεσολόγγι «πλήρωσε» σε μεγάλο βαθμό τα 3/20 τρίποντα

Η πορεία του Λαυρίου Megabolt προς την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα συνεχίστηκε και στο Αγρίνιο. Οι πρωτοπόροι της Stoixman Basket League επικράτησαν και εκτός έδρας του Μεσολογγίου ΒΑΧΙ με 79-75 για τη 18η αγωνιστική και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 14-4.

Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι παρότι στην τέταρτη περίοδο μείωσαν στον πόντο δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες και παραμένουν στη 12η θέση με ρεκόρ 4-14.

Ο Χρήστος Σερέλης είδε να σκοράρουν και οι 11 παίκτες που χρησιμοποίησε, ενώ πήρε 36 πόντους από τους παίκτες του πάγκου. Ο Κάρτερ ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, ο Ντιάλο είχε 11 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Μουράτος τελείωσε με 11 πόντους και 4 ασίστ.

Για τους γηπεδούχους του Ντίνου Καλαμπάκου, που «πλήρωσαν» σε μεγάλο βαθμό τα 3/20 τρίποντα, ο Σαχπατζίδης είχε 19 πόντους με 8/10 δίποντα και 10 ριμπάουντ, ο Γκότσερ 17 πόντους ενώ ο Λάιονς παρότι τελείωσε με 12 πόντους είχε 1/7 προσπάθειες πίσω από τα 6,75μ.

Η ομάδα της Λαυρεωτικής πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και δεν το απώλεσε σε κανένα σημείο. με τη συμπλήρωση δύο αγωνιστικών λεπτών οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-2, με το Μεσολόγγι ΒΑΧΙ να μειώνει σταδιακά τη διαφορά και να κάνει το 14-17 στο 7′ με τον Γκότσερ. Ένα γρήγορο 6-0 έφερε το Λαύριο Megabolt για πρώτη φορά στο +9 (14-23) με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 18-23 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Με δύο συνεχόμενα καρφώματα του Βουλγαρόπουλου η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, με το Λαύριο Megabolt να ξεφεύγει με 21-31 στο 13′. Ένα νέο σερί 6-0 με πέντε πόντους του Μαστρογιαννόπουλου διαμόρφωσε το 25-37 με τους γηπεδούχους όμως να πλησιάζουν σε 35-41 λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους που βρήκε το Λαύριο Megabolt να προηγείται με 35-43.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο. Ο Ανοσίκε με τέσσερις δικούς του πόντους έβαλε μπροστά την ομάδα του με 37-49 όμως το Μεσολόγγι με ένα σερί 6-0 μείωσε στο 25′ σε 49-54 με τον Σαχπατζίδη. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο ξεφεύγοντας και πάλι με 51-62 με το δεκάλεπτο να κλείνει με 56-64.

Το Μεσολόγγι ΒΑΧΙ μπήκε πιο δυνατά στην τελευταία περίοδο, και με τρίποντο του Γκότσερ και λέι απ του Λάνγκφορντ έφερε το παιχνίδι σε απόσταση ενός πόντου μειώνοντας σε 68-69 στο 34′. Η λύση για το Λαύριο Megabolt ήρθε πίσω από τα 6,75μ. καθώς τα τρίποντα των Κόζι και Κάρτερ έκαναν το σκορ 68-75. Γκότσερ και Σαχπατζίδης κράτησαν την ομάδα τους κοντά στο σκορ με τον Λάιονς στη συνέχεια να αστοχεί σε δύο τρίποντα, αλλά τον Γκότσερ στα 11” για το τέλος να μειώνει σε 75-78. Ο Κόζι με 1/2 βολές έκανε το 75-79 στα 10,7” ου ήταν και το τελικό σκορ, καθώς το τρίποντο που επιχείρησε ο Γκότσερ στην τελευταία κατοχή του Μεσολογγίου ΒΑΧΙ, δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-43, 56-64, 75-79.