Α2 Μπάσκετ: Ο Α.Ο. Αγρινίου κέρδισε το Ψυχικό και ο Χαρίλαος Τρικούπης τη Φ.Ε.Α. (Videos)

Στην 3η Αγωνιστική του ανανεωμένου Πρωταθλήματος της Α2 Μπάσκετ Ανδρών Α.Ο. Αγρινίου και Χαρίλαος Τρικούπης προχώρησαν με νίκες κόντρα σε Ψυχικό και Φιλαθλητική Ένωση Αθλοπαιδιών Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας, αντίστοιχα.

Πιο συγκεκριμένα η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου επικράτησε εκτός έδρας του Ψυχικού με 87-77, ενώ η ομάδα του Ηλία Μούτσιου κέρδισε στο Δ.Α.Κ. Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου τη Φ.Ε.Α. με 82-77.

Τη δεύτερη νίκη της σε τρεις αγώνες στο Πρωτάθλημα της Elite League «Ερρίκος Ντυνάν» πέτυχε η ομάδα του Α.Ο. Αγρινίου με το εκτός έδρας 87 – 77 επί της Α.Ε. Ψυχικού.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας προηγήθηκε, έφτασε σε διψήφια διαφορά και στο 10ο λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ με 5 πόντους.

Οι Γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ στη δεύτερη περίοδο, όμως μετά τα μισά η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ξαναπήρε προβάδισμα και έκλεισε το ημίχρονο στο +8.

Με σερί 6 – 0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε τους 14 πόντους, αλλά οι παίκτες του Ψυχικού μείωσαν στον πόντο στο 30ο λεπτό.

Η ομάδα του Α.Ο. Αγρινίου διατήρησε μικρό προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο και στα τελευταία λεπτά άνοιξε το προβάδισμα φτάνοντας στο τελικό +10.

Την επόμενη Αγωνιστική φιλοξενεί στο Αγρίνιο τον Τρίτωνα το Σάββατο, 29 Οκτωβρίου στις 17:00.

Δεκάλεπτα: 20 – 25, 16 – 19, 25 – 18, 16 – 25.

Διαιτητές: Κάρδαρης – Τσιμπούρης – Ασλανίδης.

Α.Ε. Ψυχικού (Γιώργος Ρεμεντέλας): Γοργόνης 1, Κουκάς 8(2), Σεγκού 18, Γιαννόπουλος, Παπανικολάου 18(1), Αμβράζης, Μαλέλης 8(2), Παύλος 10(2), Αθανασούλας 14(2), Αναστασόπουλος, Αναγνωστόπουλος.

Α.Ο. Αγρινίου (Ντίνος Καλαμπάκος): Γαλαζούλας, Νικολαΐδης 9(1), Τζον 27(2), Ντουζίδης 2, Μπαζίνας Π., Καφέζας 1, Τσούκας 7(1), Τσουργιάννης 10(1), Κυριλής, Φίσερ 17(5), Μπαζίνας Α. 14(2), Μπαρδάκας.