Α2 Μπάσκετ – Δ.Α.Κ. Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου: Ήττα στην παράταση για τον Α.Ο. Αγρινίου

Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε τη 2η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Elite League «Ερρίκος Ντυνάν» η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ηττήθηκε στο Μεσολόγγι από το Χαρίλαο Τρικούπη με σκορ 90 – 85 στην παράταση.

Η ομάδα του Α.Ο. Αγρινίου προηγήθηκε με 10 – 3 και 15 – 11 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως οι Γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με 23 – 18 στο 10ο λεπτό.

Ο Τρικούπης πήρε προβάδισμα 10 πόντων στο πρώτο δίλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως η ομάδα μας με σερί 14 – 2 προηγήθηκε με δύο πόντους, αλλά στο ημίχρονο οι Γηπεδούχοι πήγαν με το υπέρ τους 35 – 34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Τρικούπη ξέφυγαν με έξι πόντους, όμως η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου πήρε «κεφάλι» στο σκορ και βρέθηκε στο +3 στο 30ο λεπτό.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Α.Ο. Αγρινίου ξέφυγε με 4, οι Γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1, ο Τσουργιάννης ευστόχησε σε μία βολή και στο φινάλε ο Μολφέτας αστόχησε με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο αποβλήθηκε ο Τζον με 5ο φάουλ, οι Γηπεδούχοι στη συγκεκριμένη φάση πήραν προβάδισμα 1 πόντου, άνοιξαν τη διαφορά μέχρι τους 8, με την ομάδα μας να μειώνει στους 3 και το Γουίτφιλντ με δύο βολές να διαμορφώνει το τελικό 90 – 85.

Δεκάλεπτα: 23 – 18, 12 – 16, 17 – 21, 26 – 23, 12 – 7 (παρ.).

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Ταρενίδης Κ. – Χατζημπαλίδης.

Γ.Σ. Χαρίλαος Τρικούπης (Ηλίας Μούτσιος): Χουχούμης 28(4), Δημητρακόπουλος 11(2), Μανιάς 7(2), Στράτος, Παγούρας, Γουίτφιλντ 11(1), Τόλα, Ερμείδης 8(2), Μολφέτας 13(3), Κουρουπάκης 12, Καραγεωργίου, Διαμαντόπουλος.

Α.Ο. Αγρινίου (Ντίνος Καλαμπάκος): Γαλαζούλας, Νικολαΐδης 14(2), Τζον 28(2), Ντουζίδης, Μπαζίνας Π., Καφέζας 5, Τσούκας 3(1), Τσουργιάννης 7(1), Κυριλής, Φίσερ 28(4), Μπαζίνας Α., Μπαρδάκας.