Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ: Πρώτη νίκη για την ΑΛΦΑ 93 στο Αιτωλικό

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α ΕΣΚΑΒΔΕ πέτυχε το περασμένο Σάββατο (4/11) στο Αιτωλικό η ΑΛΦΑ 93, επικρατώντας του τοπικού Γρ. Λιακατά με 66-83.

Οι παίκτες του Χρήστου Σταυρόπουλου βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα και με τον Γιώργο Τασόπουλο να βάζει 22 πόντους έφτασαν σε μία φαινομενικά εύκολη νίκη.

Η ΑΛΦΑ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7 από το πρώτο δεκάλεπτο, αυξάνοντας τη διαφορά στους 9 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου. Το τρίτο δεκάλεπτο δεν πήγε όπως θα ήθελε ο Χρήστος Σταυρόπουλος με τους γηπεδούχους να πιέζουν και να μειώνουν στο σουτ με τη συμπλήρωση 30 λεπτών. Ωστόσο το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο από τους φιλοξενούμενους (16-30 επιμέρους σκορ) έδωσε τη νίκη στην ΑΛΦΑ 93, η οποία υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική τον Πήγασο στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου (Σάββατο 11/11, 20:00).

ΑΓΟ Γρ. Λιακατάς – ΑΛΦΑ 93 66-83
Δεκάλεπτα: 12-19, 17-19, 21-15, 16-30.
Για την ΑΛΦΑ 93 του Χρήστου Σταυρόπουλου αγωνίστηκαν οι: Κυριαζής 7(2), Τακαβίτογλου, Τσέλιος, Παπαθανασόπουλος 10(1), Κουβέλης 13, Κόκκιος 8, Καραπιπέρης, Ρέντζιος 6(2), Βατίστας 11, Παρθένης 6, Τασόπουλος 22(3), Σωτηρόπουλος.