Αγρίνιο: Ο Π.Α.Ο.Κ. στο Final Four του Πρωταθλήματος της SL Κ17 – Νίκησε τον Ολυμπιακό με 2-1

Το «παρών» στο Final Four του Πρωταθλήματος Κ17 θα δώσει ο Π.Α.Ο.Κ. που επικράτησε επί του Ολυμπιακού στην παράταση, στο Γήπεδο Παναιτωλικού, στο Αγρίνιο. Με 10 ολοκλήρωσαν το ματς οι «ερυθρόλευκοι».

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το φινάλε, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε, ο Π.Α.Ο.Κ. ανέκαμψε και έστειλε το ματς στην παράταση, εκεί όπου… λυτρώθηκε στο 115′ με γκολ του Τσομπάνη (2-1), τσεκάροντας το εισιτήριο για το Final Four του πρωταθλήματος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή στο α’ ημίχρονο διατηρώντας τον έλεγχο της μπάλας, με τον Π.Α.Ο.Κ. να είναι αυτός που απειλούσε μέσω αντεπιθέσεων, χάνοντας μάλιστα σημαντική ευκαιρία να προηγηθεί με τον Σνάουτσνερ που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 47′, με τον Δικέφαλο έπειτα να εντείνει την πίεση του στην προσπάθεια του να ισοφαρίσει. Καταλυτική στιγμή η αποβολή του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, με τον Π.Α.Ο.Κ. να εκμεταλλεύεται άψογα το αριθμητικό του πλεονέκτημα, φέρνοντας το ματς στα ίσα στο 86′ με κεφαλιά του Χατσίδη.

Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με τον Π.Α.Ο.Κ. να επικρατεί και να καταφέρνει τελικά να μετουσιώσει σε άλλο ένα γκολ την υπεροχή του, όταν στο 115′ ο Παπαγεωργίου βρήκε ωραία τον Τσομπάνη κι αυτός πλάσαρε για το τελικό 2-1.