ATP World Tour Masters 1000 Miami: Φοβερός ο Θανάσης Κοκκινάκης – Εκθρόνισε τον Φέντερερ!

Τεράστιος αγώνας και μεγάλη πρόκριση για τον Θανάση Κοκκινάκη. Ο Ελληνοαυστραλός πέταξε εκτός τον Ρότζερ Φέντερερ και προκρίθηκε στους «32» στο 1000άρι Masters του Μαϊάμι.

Ο Ελβετός πήρε το πρώτο σετ όμως ο 21χρονος κατάφερε να κάνει την ανατροπή και τελικά να πάρει την πρόκριση στο tie-break του 3ου σετ 3-6, 6-3, 7-6(4).

Μάλιστα ο θρίαμβος του Κοκκινάκη ρίχνει τον Φέντερερ από την 1η θέση της κατάταξης αφού έπρεπε να φτάσει μέχρι την «8άδα» της διοργάνωσης για να διατηρηθεί στην κορυφή. Μετά το τέλος του ματς ανακοίνωσε ότι δεν θα παίξει σε κανένα άλλο τουρνουά σε χωμάτινη επιφάνεια για φέτος.

Αντίπαλος του Κοκκινάκη στον επόμενο γύρο θα είναι ο Φερνάντο Βερντάσκο, ο οποίος νίκησε τον Γκιγέρμο Γκαρθία Λόπεθ (4-6, 6-0, 6-2).