Αυθεντικός Μαραθώνιος: Χάλκινος ο αθλητής του Γ.Α.Σ. Αγρινίου, Κώστας Σταμούλης (Video)

Με ανατροπή και έκπληξη στο φινάλε ολοκληρώθηκε ο 39ος Αυθεντικός Μαραθώνιος, καθώς μεγάλος νικητής ήταν ο Χαράλαμπος Πιτσώλης.

Ο αθλητής του Γυμναστικού Συλλόγου Ιλισός κατάφερε να κόψει πρώτος το νήμα με 2.23.43 αφήνοντας δεύτερο τον… μόνιμο νικητή των τελευταίων τεσσάρων ετών, Κώστα Γκελαούζο, του Παναθηναϊκού, ο οποίος είχε τη συμπαράσταση και από πολλούς φίλους του «τριφυλλιού» που τον αποθέωναν και τραγουδούσαν τον ύμνο του συλλόγου στη διαδρομή.

Τρίτος ήταν ο αθλητής του ΓΑΣ Αγρινίου Κώστα Σταμούλη, με προπονητή τον Μπάμπη Ποσονίδη.

Να σημειώσουμε ότι ήταν η πρώτη συμμετοχή του δρομέα στον Μαραθώνιο Αθήνας.

Δείτε το βίντεο του τερματισμού:

Δείτε όσα ανέφερε στις δηλώσεις του μετά τον τερματισμό του, στην κάμερα της ΕΡΤ

Ο αδερφός του Κώστα Σταμούλη, Νίκος, επίσης αθλητής του ΓΑΣ Αγρινίου, τερμάτισε στην 2η θέση του αγώνα των 5 χλμ.