Τα αυτογκόλ που έγραψαν ιστορία στα ντέρμπι «αιωνίων» (Videos)

Λίγο πριν το ντέρμπι του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο, το site του bwinΣΠΟΡ FM θυμάται μερικά από τα σημαντικότερα… αυτογκόλ ανάμεσα στις δύο ομάδες!

Μπορεί οι κερκίδες να είναι άδειες λόγω κορωνοϊού και η διαφορά των δύο ομάδων στη βαθμολογία μεγάλη, ωστόσο οι αναμετρήσεις Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού έχουν πάντοτε την αίγλη τους. Ντέρμπι «αιωνίων» τιτλοφορείται, πώς θα μπορούσε να είναι αλλιώς!

Με αφορμή το κυριακάτικο ματς της Λεωφόρου όμως, το site του bwinΣΠΟΡ FM δεν θα κάνει ιδιαίτερη μνεία σε στιγμές που θα ήθελαν να θυμούνται οι πρωταγωνιστές αλλά οι αντίπαλοί τους. Ιδού, λοιπόν, τα… αυτογκόλ που έχουμε δει στα μεγάλα ντέρμπι ανάμεσα σε «πράσινους» και «ερυθρόλευκους».

Το 1930 το πρώτο

Ντοκουμέντα πολλά δεν υπάρχουν, ωστόσο το πρώτο αυτογκόλ σε ντέρμπι «αιωνίων» φαίνεται πως σημειώθηκε στο ιστορικό 8-2 του Παναθηναϊκού το 1930. Άτυχος είχε σταθεί ο Φίλιππος Κουράντης, ο οποίος είχε στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 72ο λεπτό, κάνοντας το 6-2 για το «τριφύλλι».

Χρειάστηκε να περάσουν αρκετά χρόνια για να συμβεί κάτι τέτοιο ξανά, με τον Γιώργο Κουρτζίδη να πετυχαίνει αυτογκόλ μόλις στο 2ο λεπτό της ήττας του Παναθηναϊκού με 2-1 την σεζόν 1952/53.

Δέκα χρόνια μετά, ο Σωτήρης Αγγελόπουλος είχε μπει στη λίστα σκοράροντας άθελά του υπέρ του Ολυμπιακού στο 5-3 των Πειραιωτών στη Λεωφόρο, σε αγώνα για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Το… ομορφότερο

Όσο περνούν τα χρόνια, αρχίζουν να σκάνε και τα πρώτα… αποδεικτικά στοιχεία. Το 1982, ο Σπύρος Λιβαθηνός πέτυχε ένα από τα πιο εντυπωσιακά αυτογκόλ στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, ανοίγοντας το σκορ με ανάποδο ψαλίδι (!) στο 52ο λεπτό στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, στο 1-1 της Λεωφόρου το 1982.

Επτά χρόνια αργότερα, το 1988, ο Χάρης Μπανιώτης έβαλε το λιθαράκι του στη νίκη του Παναθηναϊκού με 2-1 στο Ο.Α.Κ.Α. με μία ατυχής προβολή μετά από μπαλιά του Χριστοδούλου στο 37ο λεπτό του ντέρμπι.

Να βάζεις πέντε γκολ αλλά να νικάς 3-2…

Επόμενη στάση, η σεζόν 2002/03, με το απίθανο 3-2 του «τριφυλλιού» στη Λεωφόρο. Τι είναι το τόσο ξεχωριστό για το εν λόγω ματς; Όλα τα γκολ σημειώθηκαν από παίκτες των νικητών! Βλέπετε, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν δις, αρχικά με 1-0 ελέω κεφαλιάς του Ρενέ Χένρικσεν (9’) και εν συνεχεία με 2-1 χάρη κόντρα που έγινε στον Σωτήρη Κυργιάκο (55’)! Εντέλει οι παίκτες του Σέρτζιο Μαρκαριάν είχαν καταφέρει να ανατρέψουν το σκορ, αλλά ο αγώνας δεν έμεινε στην ιστορία για την ανατροπή τους…

Το 2006, είχαμε το μοναδικό ντέρμπι που είχε μονάχα ένα τέρμα και αυτό αυτογκόλ. Στο Ο.Α.Κ.Α., ο Θανάσης Κωστούλας βρήκε δίχτυα με εντυπωσιακή κεφαλιά-ψαράκι, μονάχα που ήταν στη λάθος εστία. Η εν λόγω φάση στο 48ο λεπτό είχε διαμορφώσει και το τελικό 1-0 για τους «πράσινους».

Last but not least, η… τσαρουχιά του Αρτούρ Μαζουακού στο 2-1 του Παναθηναϊκού το 2015. Ο Κονγκολέζος νυν μπακ της Γουέστ Χαμ είχε επιχειρήσει να σταματήσει μπαλιά του Πράνιτς στο 49ο λεπτό προ κενής εστίας αλλά… κατάφερε να την στείλει στα δίχτυα του Ρομπέρτο, ανοίγοντας τον δρόμο για τη νίκη του Παναθηναϊκού.

Συντάκτης: Γιάννης Πολιάς – sport-fm.gr