Basket League – Δ.Α.Κ. Αγρινίου: Οι νεοφώτιστοι επικράτησαν με 87-77 του Κολοσσού (Videos)

Επιστροφή στις νίκες έπειτα από εννέα συνεχόμενες ήττες για το Μεσολόγγι ΒΑΧΙ. Οι νεοφώτιστοι επικράτησαν με 87-77 του Κολοσσού H Hotels για την 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και πλέον έχουν ρεκόρ 4-9. Μία νίκη παραπάνω έχει η ομάδα της Ρόδου που έχει ρεκόρ 5-8.

Το Μεσολόγγι ΒΑΧΙ είχε νικήσει για τελευταία φορά στις 7/11/2020 ολοκληρώνοντας το εντυπωσιακό ξεκίνημα με τρεις νίκες. Έκτοτε μέτρησε εννέα σερί ήττες, ωστόσο απέναντι στον Κολοσσό Η Hotels κατάφερε να επιβάλλει από την αρχή το ρυθμό του, να χτίσει διαφορές που έφτασαν ως και το +18 και εν τέλει να φτάσει στη νίκη.

Συνολικά 30 πόντους σημείωσαν μαζί οι δύο σέντερ του Μεσολογγίου ΒΑΧΙ, Πουαριέ (17π.) και Σαχπατζίδης (13π.) με την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να έχει 46 πόντους στο «ζωγραφιστό». Ο Καντέρ με 16 πόντους και ο Άρτις με 15 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους Ρόδιους που πλήρωσαν σε μεγάλο βαθμό τα 20 λάθη τους, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 9.

Το παιχνίδι πήρε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα, όμως μετά από το αρχικό 5-5 στο πρώτο δίλεπτο, ο Κολοσσός H Hotels με τους Άρτις και Σπάισερ, έτρεξε σερί 8-0 προσπερνώντας με 13-5 στο 4′. Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων έφτασε και στο +9 (7-16), με το Μεσολόγγι να απαντά αρχικά με ένα σερί 6-0 μειώνοντας σε 13-16, ενώ μετά από το καλάθι του Σπάισερ, ακολούθησε ένα νέο σερί 12-0! Με αυτό το επιμέρους 18-2 σε τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, το Μεσολόγγι ΒΑΧΙ ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 25-18.

Αυτό το σερί συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, έφτασε το 16-0 και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +11 στο 12′ με τον Λάνγκφορντ να διαμορφώνει το 29-18. Η ομάδα της Ρόδου μείωσε με το τρίποντο του Καντέρ σε 31-24, αλλά και πάλι οι νεοφώτιστοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους, και έτρεξαν ένα νέο 10-0 σερί με το οποίο ανέβασαν το προβάδισμά τους στο +17 με τον Πουαριέ να κάνει στο 18′ το σκορ 41-24. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο επόμενο δίλεπτο να μειώσουν στο 43-29 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το Μεσολόγγι κατάφερε όχι μόνο να συντηρήσει, αλλά και να αυξήσει το προβάδισμά του καθώς στο 25′ με το γκολ φάουλ του Πουαριέ έφτασε στο +18 (54-36). Δυόμισι λεπτά πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου, ο Γκότσερ με τρίποντο έκανε το σκορ 61-43, όμως στα επόμενα τρία λεπτά, ο Κολοσσός H Hotels έκανε την αντεπίθεσή του και με σερί 8-0 μείωσε σε 61-51. Ωστόσο ο Γκριν με τρίποντο έβαλε τέλος στο σερί κάνοντας στο φινάλε του δεκαλέπτου το 64-51.

Ο Ξανθόπουλος κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (64-53) αλλά ο Σαχπατζίδης με έξι δικούς του πόντους βοήθησε την ομάδα του να φτάσει και πάλι στο +15 (71-56). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν και πάλι να μειώσουν τη διαφορά, με τον Ζάρα να κάνει το σκορ 75-65 με εύστοχο τρίποντο στο 36′. Πέντε πόντοι από τον Καντέρ και ένα ακόμα τρίποντο του Ξανθόπουλου «έχτισαν» σερί 8-0 για τον Κολοσσό που μείωσε σε 83-77 στα 58” για το φινάλε. Οι γηπεδούχοι ωστόσο διατήρησαν το προβάδισμά τους φτάνοντας στην επικράτηση με 87-77.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 43-29, 64-51, 87-77