Basket League: Ηττήθηκε και με… διαφορά ο Προμηθέας Πατρών

Με επιβλητική εντός έδρας νίκη (100-61) έκανε επί του Προμηθέα ο Π.Α.Ο.Κ. το 2-0 στην σειρά των πλέι οφ για την τρίτη θέση της τελικής βαθμολογίας της Basket League.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επέβαλλε τον ρυθμό του από την αρχή της συνάντησης, κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε με άνεση στη νίκη επί της ομάδας της Πάτρας, που ταξίδεψε στην Θεσσαλονίκη χωρίς τους τραυματίες Χρήστο Σαλούστρο, Μίλαν Μιλόσεβιτς, ενώ ο Οκτάβιους Έλις έμεινε στον πάγκο.

Κορυφαίοι του ΠΑΟΚ ήταν ο Βαγγέλης Μαργαρίτης, ο οποίος σε 18’ συμμετοχής πέτυχε ισάριθμούς πόντους, ο Νταρνέλ Τζάκσον, ο οποίος άγγιξε το νταμπλ νταμπλ (12 πόντοι και 9 ριμπάουντ) και ο Τεράν Πέτεγουεϊ, που σκόραρε 14 πόντους. Για δεύτερο σερί ματς ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε πολύ υψηλό ποσοστό στα δίποντα (29/42).

Πριν συμπληρωθούν τα πρώτα επτά λεπτά της συνάντησης, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (21-11) με δύο τρίποντα του Αντώνη Κόνιαρη. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν στον έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Πέτεγουεϊ τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +12 (45-33).

Το δεύτερο μέρος άρχισε με σερί 8-0 του «Δικεφάλου του Βορρά» με τρίποντο του Κόνιαρη και γκολ φάουλ του Μαργαρίτη και η απόσταση των δύο ομάδων ανέβηκε στους 20 πόντους (53-33) στο 22’. Με πέντε πόντους με ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γκος η διαφορά έφτασε τους 30 (65-35) μόλις δύο λεπτά αργότερα.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, η διαφορά αυξανόταν προοδευτικά μέχρι να ανέβει στους 41 πόντους (100-59), 24’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Ο τρίτος αγώνας της σειράς έχει προγραμματιστεί για το προσεχές Σάββατο (9/6, 18:00) στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 45-33, 74-47, 100-61.

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Νομίζω δεν αξίζει να πούμε πολλά για το σημερινό παιχνίδι. Είχαμε πολλά προβλήματα. Έτσι, αποφασίσαμε να παίξουν κάποια παιδιά που δεν έχουν παίξει αρκετά. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε δίκαια και εμείς θα προσπαθήσουμε να έρθουμε και την επόμενη εβδομάδα στην Θεσσαλονίκη, κερδίζοντας το Σάββατο στην Πάτρα. Θέλουμε να διεκδικήσουμε όλες τις ελπίδες που έχουμε».

Για τις απουσίες: «Εκτός από αυτές και ο Πράδερ ένιωσε ένα τσίμπημα στην αρχή και δεν μπορούσε να συνεχίσει. Διαλέξαμε να δώσουμε χρόνο συμμετοχής σε αυτούς που δεν έχουν παίξει».

Για το αν ουσιαστικά εγκατέλειψαν το ματς: «Όταν είδαμε ότι δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε το ματς και ότι μεγαλώνει η διαφορά, τότε είπαμε να ξεκουράσουμε κάποιους παίκτες και να δώσουμε λεπτά συμμετοχής στους μικρότερους».

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής ΠΑΟΚ): «Γνωρίζαμε τα θέματα του Προμηθέα, αλλά δεν ξέραμε το μέγεθος και την ποσότητα των προβλημάτων. Άλλες δύο φορές έχουν πετύχει μεγάλες εκτός έδρας νίκες με απουσίες, επομένως προετοιμαστήκαμε για ένα παιχνίδι ανάλογο της περίστασης. Ο Προμηθέας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε νέα παιδιά του ρόστερ, δεν φοβάται, άλλωστε, να το κάνει, το έκανε και με αντίπαλο τον Ολυμπιακό σε ένα παιχνίδι που στο ημίχρονο ήταν στον πόντο.

Από ένα σημείο και μετά, δεν υπήρχε μεγάλος ανταγωνισμός. Εμείς αγωνιστήκαμε για να ευχαριστήσουμε τον κόσμο και να σεβαστούμε αντίπαλο και εαυτούς μας. Θα πάμε στην Πάτρα για να κάνουμε το 3-0 και θα πρέπει να έχουμε σοβαρότητα και συγκέντρωση».

Για την κούραση που υπάρχει από όλη τη χρονιά: «Και οι δύο ομάδες είμαστε ένα επίπεδο πίσω σε ταχύτητα και ενέργεια. Η κρισιμότητα του αγώνα ήταν μεγάλη. Θέλαμε να σεβαστούμε την προσπάθειά μας, τον αντίπαλο και τον κόσμο γι’ αυτό συνεχίσαμε να παίζουμε όσο καλύτερο μπορούμε. Δεν ήταν εύκολο, αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά γιατί ήταν πολύ συγκεντρωμένα.

Φτάσαμε τα 50 παιχνίδια με ατελείωτα ταξίδια, ενώ προηγήθηκαν δύσκολες σειρές με Παναθηναϊκό και ΑΕΚ. Στόχος μας είναι να τελειώσουμε τη χρονιά με τον τρόπο που πρέπει».

Για την παρουσία του Θοδωρή Καρρά: «Ο Θοδωρής Καρράς είναι ένας νέος παίκτης που δουλεύει πολύ σκληρά. Του δώσαμε χρόνο συμμετοχής λόγω της παρουσίας των νεαρών παιδιών στον Προμηθέα. Έχουμε πιστέψει σε αυτόν και πιστεύουμε ότι θα μας δικαιώσει».