Basket League: Μόνο με… θαύμα θα σωθεί ο Χαρίλαος Τρικούπης

Ο Παναθηναϊκός Ο.Π.Α.Π. επικράτησε εντός έδρας του Μεσολογγίου BAXI με 102-68 βελτιώνοντας σημαντικά την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πρώτο μέρος οι «πράσινοι» είχαν το προβάδισμα με 48-39, αλλά στο δεύτερο… πάτησαν γκάζι και με επιμέρους σκορ 54-27 τελείωσαν το ματς με σκορ πάνω από 100 πόντους και την διαφορά στους 34.

Ο Παναθηναϊκός Ο.Π.Α.Π. βελτιώθηκε και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Αμυντικά και επιθετικά και είχε πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας. Στα δίποντα 67% (24/37) και στα τρίποντα 50% (15/30). Είχε, επίσης, υπεροχή κοντά στο καλάθι με τους σχεδόν μισούς πόντους του, 44, να προέρχονται μέσα από την ρακέτα.

Κορυφαίος της «ομάδας του τριφυλλιού» ήταν ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους με 2/2 δίποντα και 4/6 τρίποντα, ενώ πήρε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ. Ο Μάριο Χεζόνια τελείωσε την αναμέτρηση με 11 πόντους ενώ μοίρασε και 4 ασίστ.

Επίσης 11 πόντους με 4/6 δίποντα και 3/4 βολές σκόραρε ο Ζακ Όγκαστ. Ο Σέλβιν Μακ είχε 10 πόντους και 3 κλεψίματα.

Από τους ηττημένους «νεοφώτιστους» καλύτεροι συγκριτικά ήταν ο Τόντριγκ Γκότσερ, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ και ο Γιάννης Σαχπατζίδης που σκόραρε 12 πόντους με 6/8 δίποντα και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Με επιμέρους σκορ 17-5 από την έναρξη της τρίτης περιόδου με τρία τρίποντα των Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Άαρον Ουάιτ και Μακ, οι «πράσινοι» ανέβασαν την διαφορά σε επίπεδο άνω των 20 πόντων (65-44), με 3’ και 23’’ να απομένουν για την λήξη του δεκάλεπτου.

Με γκολ φάουλ του Χεζόνια και καλάθι του Γιώργου Παπαγιάννη, η διαφορά αυξήθηκε στους 24 (72-48) στο 29’. Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός Ο.Π.Α.Π. με δύο τρίποντα του Λεωνίδα Κασελάκη και τους Λευτέρη Μποχωρίδη, Νίκο Δίπλαρο να πετυχαίνουν από ένα, ανέβασε την διαφορά στους 35 (97-62) με 1’ και 39’’ να απομένουν για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Με το δεύτερο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Δίπλαρου η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή των 37 πόντων (102-65), 45’’ πριν την λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 48-39, 74-50, 102-68.