Basket League: Ο Προμηθέας Πάτρας ελπίζει, η Δόξα Λευκάδας… βουλιάζει

Στις νίκες, ύστερα από έξι σερί ήττες, επέστρεψε ο Προμηθέας Πάτρας, επικρατώντας 79-73 μέσα στη Λευκάδας της Δόξας, η οποία παρέμεινε στην τελευταία θέση.

Ο ένας γελά, ο άλλος… κλαίει!

Ύστερα από έξι σερί ήττες, ο Προμηθέας πανηγύρισε το ροζ φύλλο, επικρατώντας 79-73 μέσα στη Λευκάδα της Δόξας, η οποία πλέον βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο για ένα ημίχρονο, με την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου να κάνει τη μεγάλη αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Τον απόλυτο έλεγχο είχε η Δόξα στην αρχή του ματς, καθώς ξεκίνησε με ένα 16-2. Στη συνέχεια, ο Προμηθέας αντέδρασε, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον ρυθμό και έτσι το τέλος της περιόδου τους βρήκε στο +13 (28-15). Όμως, στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, ροκανίζοντας συνεχώς της διαφορά, η οποία έφτασε στους τρεις πόντους (35-32). Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου διατήρησε την ψυχραιμία της και πήγε στα αποδυτήρια με το +4 (42-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας συνέχισε να πιέζει, αλλά η Δόξα κρατούσε. Οι Πατρινοί κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στον πόντο (49-48), με την τρίτη περίοδο να βρίσκει τις δύο ομάδες στην ισοπαλία (56-56). Μέχρι τα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και μάλιστα πήγαν ακόμη και στο +5 (66-61). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη ήρθε η νέα αντεπίθεση των παικτών του Βαγγέλη Αγγέλου, όπου αρχικά με ένα 0-6 πήραν το προβάδισμα (66-67), το οποίο και διατήρησαν για το τελικό 73-79.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 42-38, 56-56, 73-79

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Πεταλωτής, Σκοτ 5, Άμποτ 11 (3), Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 1, Ψαθάς 2, Ντόμπλας 18, Ρόμπινσον 9 (1), Τσαλδάρης 9 (3), Χάρις 16 (1).

Προμηθέας Πατρών (Αγγέλου): Παπαντωνίου, Μπλάσινγκεϊμ 8, Γκίκας 7 (2), Πέττας, Γερομιχαλός, Φαγέ 15 (1), Τζόουνς 11, Τόντιτς 20 (3), Σαρικόπουλος 6, Μουρ 12 (1).