Basket League: Πρώτη ήττα για την ομάδα του Μεσολογγίου

Δύσκολο παιχνίδι, κρατά την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου.

Δεν τα κατάφερε σήμερα απέναντι σε ένα πραγματικά, πολύ δύσκολο αντίπαλο. Το Περιστέρι έλεγξε από νωρίς τον ρυθμό και το σκορ του αγώνα και οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν σωστά. Η διαφορά έφτασε και τους 18 πόντους (45-27 στο 19) και το ημίχρονο έκλεισε με 49-35.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου έδειξε χαρακτήρα, πίστεψε στον εαυτό της και έφτασε τη διαφορά στους τρεις πόντους με τρίποντο του Γκριν. Η τελική διαφορά των δώδεκα πόντων (84-72) αδικεί την προσπάθεια που έκαναν, ειδικά το τελευταίο δεκάλεπτο.

Κρατούν την επιστροφή του δευτέρου ημιχρόνου, την επιστροφή του αρχηγού στα κοψίματα (3 σήμερα) και αφήνουν πίσω τα πολλά λάθη που έκαναν (16).

Πρώτος σκόρερ ο Γκριν με 16 πόντους και από κοντά οι Φέργκιουσον και Αγραβάνης με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 27-19, 16-22, 19-15

Διαιτητές: Μάνος-Τσώνος-Κωνσταντινίδου

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Γκάντι 5, Μαυροκεφαλίδης 7, Μακλίν 13, Τζόουνς 19, Γκρέυ 15, Άλρετζ 1, Σκορδίλης 2, Αθηναίου 17, Καράμπελας, Βασιλόπουλος 5

Μεσολόγγι BAXI (Καλαμπάκος): Γκριν 16, Φέργκιουσον 15, Αγραβάνης 14, Αμάρντι 3, Μπράουν 6, Λάνγκφορντ 3, Χονδρογιάννης, Σαχπατζίδης 5 (3 κοψ), Μοτσενίγος, Χατζηνικόλας 8, Γράβας, Μάθις 2