Basket League: Το τρίποντο του Χάνλαν και η ήττα για το Μεσολόγγι

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Χαρίλαου ξεκίνησε νευρικά με βιαστικά τελειώματα στις προσπάθειές της.

Ο Ηρακλής πέρασε με 4-5 μπροστά στο 08:46 και έμεινε μπροστά σε όλο το δεκάλεπτο έστω και με μικρή διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε γρήγορα στους 11 πόντους (07:52), όμως επέμειναν οι γηπεδούχοι και πέρασαν μπροστά με 33-32 σαρανταπέντε δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, για να έρθει ο Χάνλαν με τρίποντο, να βάλει μπροστά τον Ηρακλή με 2 πόντους (33-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο πέρασε μπροστά το Μεσολόγγι με τρίποντο του Αγραβάνη (08:02) αλλά δεν κατάφερε να εξασφαλίσει διαφορές πάνω από τέσσερις πόντους και το δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο 47-47.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγιναν πολλά μαζεμένα λάθη στη αρχή, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Ηρακλής και πέρασε μπροστά με οκτώ πόντους (53-61) πεντέμισι λεπτά πριν από το τέλος. Με τέσσερις σερί πόντους του Χατζηνικόλα ο Χαρίλαος πέρασε με ένα πόντο μπροστά (65-64) ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα και από εκεί φτάσαμε στο 68-68 στα τελευταία 21 δευτερόλεπτα.

Δυστυχώς ο Χάνλαν (ο οποίος μπήκε αλλαγή για την τελευταία φάση) ευστόχησε μαρκαρισμένος σε σουτ τριών πόντων δύο δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, για να διαμορφώσει το τελικό 68-71.

Πρώτος σκόρερ ο Μπράουν με 15 πόντους και 16 ριμπάουντ και πολύ καλή εμφάνιση του Χατζηνικόλα με 13 πόντους, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 20-18, 14-12, 21-24

Διαιτητές: Σχινάς-Τσαρούχα-Ζακεστίδης

Μεσολόγγι BAXI (Καλαμπάκος): Φέργκιουσον 2, Αγραβάνης 6, Αμάρντι 11, Μπράουν 15 (16 ριμπ), Λάνγκφορντ 6, Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Μοτσενίγος 10, Χατζηνικόλας 13, Μάθις 3

Ηρακλής (Ζιάγκος) Χάτσερ 6, Σαγκς 10, Σχίζας 5, Τσαϊρέλης 10, Μπόουλιν 3, Μουρ 3, Βεργίνης 9, Ντάνιελ 2, Χάνλαν 14, Γκιουζέλης 9