Basket League: Τρίτη σερί νίκη για τον Προμηθέα Πατρών (Video)

Την ανοδική του πορεία συνέχισε ο Προμηθέας, καθώς έφτασε στην τρίτη σερί νίκη του στη Stoixman Basket League. Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε στην έδρα της τής Λάρισας Bread Factory με 81-63 για τη 14η αγωνιστική και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 9-4. Οι Θεσσαλοί που «πλήρωσαν» το πρώτο δεκάλεπτο έχουν ρεκόρ 4-10.

Ο Προμηθέας δέχθηκε μόλις τρεις πόντους στην πρώτη περίοδο, έχτισε διψήφιες διαφορές και τις συντήρησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ο Μάκης Γιατράς είδε τρεις από τους Έλληνες παίκτες της ομάδας να παίρνουν ρόλο πρωταγωνιστή, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να τελειώνει το παιχνίδι με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, τον Μιχάλη Λούντζη με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και τον Γιάννη Αθηναίου με 16 πόντους.

Από την άλλη η Λάρισα Bread Factory, που ολοκλήρωσε όλο το πρώτο μέρος δίχως εύστοχο τρίποντο ο Μπράντον Ρας ήταν πρώτος σκόρερ με 13 πόντους ενώ οι Μπράουν και Γουόσπουν προσέθεσαν από 12π.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν ιδανικά το παιχνίδι. Κράτησαν τη Λάρισα για πεντέμισι λεπτά χωρίς καλάθι, ξεκινώντας με 14-0 ενώ ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με 19-3. Σε αυτό το διάστημα οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν μόλις σε ένα καλάθι εντός παιδιάς και σε μία ελεύθερη βολή έχοντας 1/6 δίποντα και 0/8 τρίποντα!

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο με τους Θεσσαλούς να σκοράρουν κυρίως από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Η Λάρισα είχε σε όλο το πρώτο ημίχρονο 3/9 δίποντα και 0/13 τρίποντα ενώ σούταραν 11/12 ελεύθερες βολές. Στο 15′ ο Μίλερ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους κάνοντας το σκορ 28-7, ενώ το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε τους Πατρινούς να είναι στο +21 προηγούμενοι με 38-17.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων για το δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, έτρεξε ένα γρήγορο σερί 8-0 με το οποίο μείωσε σε 38-24 όμως ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμά του σε υψηλά επίπεδα με τον Τζεράι Γκραντ να γράφει το 49-32 στο 25′. Ο Ρας με νέο εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 49-37 και λίγο αργότερα και πάλι πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. έκανε το 55-45, με τον Αθηναίου όμως να είναι εύστοχος από τη γραμμή των βολών για το 58-45 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στο 32′ ο Γουόσπουν με τέσσερις σερί πόντους κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα μειώνοντας σε 58-49 όμως ο Δημήτρης Αγραβάνης με συνεχόμενους δικούς του πόντους έκανε στο 35′ το 67-54. Δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος ο Αθηναίου με τρίποντο έστειλε και πάλι τον Προμηθέα στο +16 (73-57) με τη Λάρισα να μειώνει εκ νέου σε 73-61. Στα εναπομείναντα δύο λεπτά η εικόνα δεν άλλαξε με τον Προμηθέα να συντηρεί το προβάδισμά του και να φτάνει στην επικράτηση με 81-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-3, 38-17, 58-45, 81-63