Basket League – Χαρίλαος Τρικούπης: Τρίτωσε το… καλό και συνεχίζει!

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά χωρίς να μπορεί να ξεφύγει κάποια στο σκορ, έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων για την ομάδα του Μεσολογγίου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν μας βγήκε και ο Ιωνικός κατάφερε να δημιουργήσει μία διαφορά 10 πόντων μέσα σε μόλις δυόμιση λεπτά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο, κάλυψε γρήγορα τη διαφορά και πέρασε μπροστά στο 07:10 με ένα σουτ τριών πόντων του Αγραβάνη. Στην τελευταία περίοδο ο Ιωνικός ισοφάρισε γρήγορα σε 59-59 αλλά από εκεί και μετά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το παιχνίδι. Η διαφορά έφτασε και τους 16 πόντους, 79-63 δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος για να κλείσει στους 13 πόντους στο τέλος.

Ο Ντεβόντε Γκριν ήταν ο πρώτος σκόρερ με 24 πόντους ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Αγραβάνης και Μπράουν με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 13-23, 23-13, 20-10

Διαιτητές: Καρακατσούνης – Καλδίρης – Ζαχαρής

Μεσολόγγι BAXI (Καλαμπάκος): Φέργκιουσον 5, Λάνγκφορντ 2, Γκριν 24, Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Χατζηνικόλας 2, Μοτσενίγος 1, Αγραβάνης 20, Γράβας, Αμάρντι 4, Μπράουν 19, Μάθις

Ιωνικός Hellenic Coin (Κουφός): Χάμοντς, Χόλογουελ 2, Σμιθ 16, Ζέισλοφτ, Πετρόπουλος 7, Πρίτζετ, Φιτζπάτρικ 16, Τολιόπουλος 14, Χουγκάζ 11