Champions League: Όρθια στο Τορίνο η Τότεναμ – Επίδειξη δύναμης από την Σίτι

Οι «πετεινοί» έμειναν πίσω με 2-0 στο 9’ από τη Γιουβέντους, αλλά ο Ιγκουαΐν που έχασε πέναλτι για το 3-1 και ο… Μπουφόν χάρισαν το 2-2 στους Λονδρέζους.

Καλές οι φανέλες, καλές οι προσωπικότητες, αλλά η φετινή Τότεναμ δεν καταλαβαίνει από τέτοια!

Αυτό απέδειξε και στο Τορίνο κόντρα στη Γιουβέντους, καθώς παρά το γεγονός ότι μόλις στο 9′ έμεινε πίσω στο σκορ 2-0 από δύο γκολ του Γκονζάλο Ιγκουαΐν έδειξε χαρακτήρα και τα στοιχεία ομάδας που την έχουν καθιερώσει στην τριάδα της Premier League και επέστρεψε, παίρνοντας το 2-2 στο «Juventus Stadium».

Ωστόσο, οι Λονδρέζοι πρέπει να που ένα μεγάλο «ευχαριστώ» στους Γκονζάλο Ιγκουαΐν και Τζιανλουίτζι Μπουφόν. Ο μεν πρώτος μπορεί με δύο δικά του γκολ να είχε διαμορφώσει το 2-0, αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, εκτέλεσε επιπόλαιο το δεύτερο πέναλτι της βραδιάς για τη Γιουβέντους, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Όσο για τον θρυλικό τερματοφύλακα, στη φάση του 2-2, ουσιαστικά χάρισε το γκολ στον Έρικσεν, αφού ο Δανός σημάδεψε τη γωνία που κάλυπτε και δεν μπόρεσε να αντιδράσει, σε μία εύκολη στιγμή για την κλάση του.

Πλέον, με το 2-2 η Τότεναμ έχει σαφές προβάδισμα για την πρόκριση, ειδικότερα από τη στιγμή που οι Λονδρέζοι δείχνουν να έχουν ξεπεράσει το «κόμπλεξ» που υπήρχε μέχρι φέτος στο «Γουέμπλεϊ».

Βασίλισσα στη Βασιλεία η Σίτι!

Επίδειξη δύναμης και παράδοση μαθημάτων ποδοσφαίρου από την Μάντσεστερ Σίτι στο «Σεντ Γιάκομπς», όπου σκόρπισε με 4-0 την Βασιλεία. Όλα είχαν τελειώσει ως το 23’ με το σκορ στο 0-3.

Με πρωταγωνιστές τον Γκιντογκάν που σημείωσε δύο τέρματα (14’, 53’) και τον Σέρχιο Αγουέρο, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε με 4-0 από το «Σεντ Γιάκομπς» απέναντι στην ασθενέστερη Βασιλεία. Μέχρι το 23ο λεπτό η υπόθεση πρόκριση είχε τελειώσει, αφού Γκιντογκάν, Μπερναρντο Σίλβα (στο 18’ το 0-2) και Αγουέρο είχαν τελειώσει το ματς. Ο Βάτσλικ κράτησε το σκορ σε λογικά επίπεδα με σωρεία επεμβάσεων.