Champions League: Τα πάνω-κάτω ήρθαν στο «Μπερναμπέου» – Πεντάρα-πρόκρισης για την Λίβερπουλ

Το βάρος της φανέλας της Ρεάλ γονάτισε την Παρί! Αν κι έμεινε πίσω κι απειλήθηκε με ήττα, η «βασίλισσα» εκμεταλλεύτηκε την αφέλεια των Γάλλων κι όχι μόνο νίκησε αλλά έγινε αφεντικό της πρόκρισης (3-1)

Πόσα… ψωμιά έχει να φάει ακόμα μέχρι να φτάσει το δικό της μέγεθος υπενθύμισε η Ρεάλ στην Παρί!

Παρόλο που δεν ήταν καλύτεροι των Γάλλων, οι Μαδριλένοι έβγαλαν χαρακτήρα μεγάλης ομάδας και μέσα σε τέσσερα λεπτά έγιναν -από αουτσάιντερ- φαβορί για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League (3-1).

Με τον Ρονάλντο να γυρίζει με δικά του γκολ το παιχνίδι, τον Μαρσέλο να υπογράφει τον θρίαμβο και τον Ασένσιο να μετατρέπεται στη «χρυσή αλλαγή» του Ζιντάν (αφού έδωσε δυο ασίστ) η «βασίλισσα» θα πάει ως απόλυτο αφεντικό στη ρεβάνς του Παρισιού.

Άξια της τύχης της η ομάδα του Έμερι, δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που έχασε και παρόλο που δικαιούται να φωνάζει για πέναλτι σε χέρι του Ράμος, αποδείχθηκε για μια ακόμη φορά στην Ευρώπη κατώτερη των περιστάσεων.

Πάρτι της Λίβερπουλ με πεντάρα στο «Ντραγκάο»

Με χατ-τρικ του Μανέ και από ένα των Σαλάχ, Φιρμίνο η Λίβερπουλ πέρασε με 3-0 από το «Ντραγκάο» και πλέον σκέφτεται την κλήρωση για τα προημιτελικά.

Η φοβερή τριπλέτα των Σαλάχ, Μανέ και Φιρμίνο βρέθηκε σε μεγάλη μέρα και μετά το 20ο λεπτό έκανε μια χαψιά τους «Δράκους» και τους σκόρπισε με 5-0. Τα μονά γκολ της Λίβερπουλ (1ο, 3ο και 5ο ) ο Μανέ, από ένα οι Σαλάχ και Φιρμίνο. Ο Αιγύπτιος έγινε ο πρώτος παίκτες της Λίβερπουλ που φτάνει τα 30 γκολ πριν την 1η Μαρτίου ύστερα από 112 χρόνια.