Ά-δοξο φινάλε για την Λευκάδα!

Με τρομερή αντεπίθεση στο τέλος, ο Κόροιβος πέτυχε μεγάλη νίκη στη Λευκάδα με σκορ 69-65 και εκμηδένισε ουσιαστικά τις ελπίδες παραμονής της Δόξας στη Basket League.

Μεγάλο βήμα για την παραμονή του στην stoiximan.gr Basket League έκανε ο Κόροιβος Αμαλιάδας. Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου, επικράτησαν 69-65 της Δόξας Λευκάδας εκτός έδρας, αν και βρέθηκαν να χάνουν 61-54 έξι λεπτά πριν το φινάλε, με κορυφαίο τον Μιλουτίνοβιτς. Η ομάδα της Αμαλιάδας έφτασε έτσι τις έξι νίκες σε δεκαοκτώ αγώνες στο πρωτάθλημα και πανηγύρισε το δεύτερο «διπλό» της.

Μόνο με θαύμα θα καταφέρει να σώσει την κατηγορία πλέον η Δόξα Λευκάδας, που αποδείχθηκε ιδανική αυτόχειρας και έμεινε στις τρεις νίκες και υπέστη την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της.

Το ματς:

Με τους Σκοτ και Ντόμπλας να είναι εύστοχοι επιθετικά και όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ, η Δόξα πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε 18-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Κόροιβος αντέδρασε άμεσα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Γκότσερ και Μιλουτίνοβιτς να δίνουν πολύ σκορ, μείωσε σε 25-24 στο 14΄:00΄΄. Με στήριγμα τον Μάρας ο οποίος έκανε ντεμπούτο, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στη φροντ λάιν και προηγήθηκαν 33-28 στο 16΄:30΄΄. Η απάντηση των φιλοξενούμενων που όπως και οι παίκτες του Μαρκόπουλου παρουσίαζαν έφεση στη δημιουργία, ήρθε με τον Χολ, με αποτέλεσμα η ανάπαυλα να βρει τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ (36-35).

Πιο δυνατά μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κόροιβος, που βρήκε λύσεις από μακριά με τον Γκότσερ για το υπέρ του 44-40 στο 24΄:00΄΄. Με συνεχόμενα καλάθια από τον Σκοτ, η Δόξα ξαναπήρε άμεσα το προβάδισμα με 48-46 τρία αγωνιστικά λεπτά αργότερα και με τον Ρόμπινσον να ενεργοποιείται επιθετικά, διατηρήθηκε μπροστά με βραχεία κεφαλή στο 30΄:00΄΄ (53-52). Οι γηπεδούχοι με τους Σκοτ και Χάρις να εκτελούν, «έχτισαν» προβάδισμα επτά πόντων (61-54 στο 33΄:00΄΄), όμως οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν άμεσα και έκαναν 9-0 σερί για το υπέρ τους 63-61, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε.

Η Δόξα είχε χάσει εντελώς τη συγκέντρωσή της, αστοχούσε σε βολές, με αποτέλεσμα ο Κόροιβος με τρίποντο του φοβερού και τρομερού Μιλουτίνοβιτς και καλάθι του Σταρκς, προηγήθηκε 68-63 με 48΄΄ να απομένουν και επί μέρους σκορ 14-2 «καθάρισε» τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 36-35, 53-52, 65-69.

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Σκοτ 16 (2), Άμποτ 6, Ντόμπλας 7, Ρόμπινσον 10 (2), Χάρις 10 (2), Ψαθάς, Τσαλδάρης 5 (1), Μάρας 11.
Κόροιβος (Καλαμπάκος): Μιλουτίνοβιτς 19 (1), Σταρκτς 7, Μιχάλογλου, Σπυριδωνίδης 4, Γκότσερ 17 (3), Σαχπατζίδης, Χατζηνικόλας, Πόλαρντ 4, Χολ 18 .