Α’ Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε.: Νίκησε ο Α.Ο. Βόνιτσας τον ΠΑΣ Ναυπάκτου στο ντέρμπι πρωτοπόρων

Την πρώτη του ήττα γνώρισε ο ΠΑΣ Ναυπάκτου στο ντέρμπι των πρωτοπόρων του Α’ Ομίλου της Ά Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε., από την Βόνιτσα εκτός έδρας με σκορ 64-56.

Πολύ κακό ξεκίνημα για την ομάδα της Ναυπάκτου με αρκετά λάθη στην επίθεση και κακές επιστροφές στην άμυνα, που σε συνδυασμό με την ευστοχία των γηπεδούχων έξω από τη γραμμή των 6,75 έδωσαν προβάδισμα 14 πόντων στους γηπεδούχους στο 1ο δεκάλεπτο. Σταδιακά η εικόνα του ΠΑΣ βελτιώνεται στο 2ο δεκάλεπτο και το παιχνίδι ισορροπεί παρόλο που οι διαιτητές αφήνουν το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν σιγά σιγά το δρόμο προς το καλάθι και να κλείνουν το ημίχρονο 35-23.Μεταμορφωμένοι οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου στο 2ο μέρος, πιέζουν στην άμυνα, κλέβουν μπάλες, και με μπροστάρη τον Παναγιωτόπουλο ξεκινούν αντεπίθεση διαρκείας για να φτάσουν στο 37’ σε απόσταση βολής 54-53.

Στο σημείο εκείνο είχαν 2-3 ευκαιρίες να προηγηθούν στο σκορ αλλά οι επαφές που δεν σφυρίζονταν φάουλ από τους διαιτητές σε συνδυασμό με τα 2 τρίποντα του Καραμπά και Βαβέτση έγειραν την πλάστιγγα και έδωσαν τη νίκη στη Βόνιτσα. Από τους νικητές ο Θειακός είχε 14 πόντους ενώ ο Γεωργούλας 12 με τρία τρίποντα και ο Καραμπάς 11 με 2. Από τον ΠΑΣ ο Σίσκος είχε 12 πόντους και τον ακολούθησαν οι Αμπλάς και Παναγιωτόπουλος που σημείωσαν από 11.

***Απορροίας άξιον της ομάδας του ΠΑΣ Ναυπάκτου πώς 2 αξιολογημένοι διαιτητές της ΕΣΚΑΒΔΕ, δεν γνώριζαν βασικό κανονισμό του αθλήματος (μετά από αντιαθλητικό φάουλ η ομάδα που το κερδίζει έχει επίθεση 24’’ και όχι 14’’)και σε κρίσιμο λεπτό του αγώνα 37ο με το σκορ στο 54-53, ακούστηκε η κόρνα λήξης της επίθεσης 14’’ ενώ είχε προηγηθεί το αντιαθλητικό και στη διαβούλευση των διαιτητών ύστερα από διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων συνέχισαν το παιχνίδι κανονικά Θεωρώντας ότι έχουν ΔΙΚΙΟ, στερώντας μια κρίσιμη επίθεση του ΠΑΣ για την εξέλιξη του αγώνα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: A 23-09 B 12-14 Γ 14-22 Δ 15-11

Α. Ο. ΒΟΝΙΤΣΑΣ (Βαβέτσης): Τζέφριος, Τσατάλας 4,Γάκης 7(1), Καραμπάς 11(2), Σολδάτος 4, Βασιλειάδης 7, Βαβέτσης 5(1), Γεωργούλας 12(3), Θειακός 14, Παπαγιάννης.

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Σταθάτος): Πολύχρονος 6, Φρέγκου , Αλεξανδρής 2, Αμπλάς 11, Κόκλας, Παναγιωτόπουλος 11(2), Σταθάτος Π 1, Χαντζής , Βαρελάς, Βουρλούμης 6, Σίσκος 12, Μπίρμπας 7.