Έγραψε ιστορία! Πρώτος τίτλος για τον Προμηθέα Πατρών

Τον πρώτο τίτλο της Ιστορίας του (και πρώτο μπασκετικό τίτλο της Πάτρας, αλλά και γενικότερα της περιφέρειας) κατέκτησε ο Προμηθέας Πάτρας που είναι, πλέον, ο κάτοχος του 1ου Watt+Volt Super Cup, καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 82–74 του Περιστερίου στον Τελικό της διοργάνωσης, με όπλο -και πάλι- την εκπληκτική του εμφάνιση στην 4η περίοδο.

Σημαντική η παρουσία του Ian Miller που τον οδήγησε στην νίκη με 9 συνεχόμενους πόντους στο φινάλε, ενώ καθοριστικός ήταν και ο MVP του Τελικού Danny Agbelese, που πέτυχε double-double με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

preseason20 supercup final peristeri 122

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο ξεκίνημα του (4-5 στο 3΄, 11-11 στο 6΄ και 17-16 στο 8΄), με τις 2 ομάδες να επιδιώκουν να παίξουν γρήγορα, χωρίς, όμως, να έχουν τη χθεσινή τους ευστοχία. Τελικά, η 1η περίοδος έκλεισε με το Περιστέρι να έχει προβάδισμα 3 πόντων (20-23).

preseason20 supercup final peristeri 132

Το Περιστέρι μπήκε καλύτερα στο 2ο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 21-27 στο 12΄και με 24-33 στο 13΄, αλλά ο Προμηθέας αντέδρασε και με σερί 7-0 μείωσε στο καλάθι (31-33) στο 16΄. Τελικά, η ομάδα των Δυτικών Προαστίων πήγε στην ανάπαυλα με προβάδισμα 4 πόντων (37-41), με πρώτο σκόρερ τον Petteway (10 πόντους), ενώ για τους Πατρινούς οι Agbelese (9 πόντοι και 7 ριμπάουντ) και Miller (8 πόντοι) ηγήθηκαν στο σκοράρισμα. Οι 2 ομάδες είχαν ανάλογα στατιστικά (20-21 τα ριμπάουντ, 6-8 οι ασίστ, 5-3 τα κλεψίματα και 6-7 τα λάθη), αλλά το Περιστέρι ήταν πιο εύστοχο στο 1ο ημίχρονο με 15/31 σουτ (11/23 δίποντα και 4/8 τρίποντα) έναντι 13/37 του Προμηθέα (10/25 δίποντα και 3/12 τρίποντα).

preseason20 supercup final peristeri 131

Το Περιστέρι φάνηκε να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού στην 3η περίοδο, διατηρώντας ένα σταθερό προβάδισμα στο σκορ (43-49 στο 22΄, 48-55 στο 25΄, 51-58 στο 27΄ και 57-65 λίγο πριν την λήξη του δεκαλέπτου), χωρίς, όμως, να καταφέρει να ξεφύγει, καθώς η ομάδα της Πάτρας έβρισκε τρόπο να μειώνει, όπως και στην εκπνοή με τον Χάρη Γιαννόπουλο να κατεβάζει τη διαφορά στους 5 (60-65) με buzzer beater τρίποντο στην εκπνοή του 3ου δεκαλέπτου.

preseason20 supercup final peristeri 136
Το καλάθι αυτό φαίνεται να έδωσε το momentum στον Προμηθέα που μπήκε με ορμή στην τελευταία περίοδο και αρχικά ισοφάρισε με τρίποντο του Αγραβάνη σε 65-65 στο 33΄, με τον Γιαννόπουλο να επεκτείνει το σερί σε 10-0 για το προβάδισμα με 67-65 στην επόμενη επίθεση. Ακολούθησε ένα αληθινό ντέρμπι με δυνατές μάχες σε κάθε κατοχή και τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (67-67 στο 34΄, 69-69 στο 35΄, 70-69 στο 36΄, 72-72 στο 37΄, 74-74 στο 38΄). Κάπου εκεί ήρθε το ξέσπασμα του Ian Miller, που με 9 προσωπικούς πόντους έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στον Προμηθέα (79-74) στο 39΄. Το τελικό 82-74 σήμανε την αρχή των πανηγυρισμών για τους Πατρινούς, που κατέκτησαν τον πρώτο τίτλο της Ιστορίας τους και το πρώτο Super Cup του ΕΣΑΚΕ.

preseason20 supercup final peristeri 135

Αναλυτικά: ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 82 – 74.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 37-41 (ημιχ.), 60-65, 82-74.

preseason20 supercup final peristeri 133

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Agbelese 16 (12ρ.), Λούντζης 9 (2τρ., 3ρ., 3ασ.), James 7 (1τρ., 7ρ.), Αγραβάνης 14 (1τρ., 4ρ.), Garrett 15 (3τρ., 3ρ., 3ασ.),, Χριστοδούλου 2, Floyd 4, Γιαννόπουλος 7 (1), Miller 24 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Arledge 7, Gaddy 14 (2), Σκορδίλης 5, Petteway 13 (4), Μαυροκεφαλίδης 2, Σαλούστρος 2, Αθηναίου 2, Καράμπελας 7 (1), Βασιλόπουλος, Gray 13 (2), Jones 9.