Ένα και καλό, για Παναθηναϊκό και Α.Ε.Κ.

Δεν λυγίζουν τα πολλά προβλήματα τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη επικράτησε 1-0 του Πανιωνίου με γκολ του Ρόμπιν Λουντ και έπιασε προσωρινά τον Π.Α.Ο.Κ. στην πρώτη θέση των πλέι οφ.

Δεν το βάζει κάτω παρά τα προβλήματα ο Παναθηναϊκός! Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έβγαλε ξανά ψυχή μέσα στο γήπεδο, ήταν άριστη τακτικά και επικράτησε 1-0 του Πανιωνίου, πιάνοντας προσωρινά τον Π.Α.Ο.Κ. στην πρώτη θέση των πλέι οφ.

«Χρυσός» σκόρερ για το τριφύλλι ο Ρόμπιν Λουντ στο 17’ που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ασίστ του -κεφάτου σε όλο το ματς- Σέμπα Λέτο και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Κουτρουμπή, όπως και από τον Ζέκα που έπαιξε για παραπάνω από μία ώρα με πρόβλημα στο γόνατο! Το πάλεψαν όσο μπορούσαν οι φιλοξενούμενοι αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Βλαχοδήμου, ενώ λίγο πριν το φινάλε «φώναξαν» δύο φορές για πέναλτι (θεωρώντας πως Κουτρουμπής και Λουντ βρήκαν την μπάλα μέσα στην περιοχή με το χέρι)!

Τις ελπίδες της για την πρώτη θέση στα πλέι-οφ διατήρησε η Α.Ε.Κ. Η Ένωση επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και χάρη σε γκολ του Τάσου Μπακασέτα έφτασε σβηστά στο 1-0 κόντρα στον Π.Α.Ο.Κ. στο Ο.Α.Κ.Α.

Ζωντανή για την μάχη της πρώτης θέσης στα πλέι-οφ έμεινε η Α.Ε.Κ. Οι κιτρινόμαυροι πήραν τη νίκη 1-0 στο Ο.Α.Κ.Α. απέναντι στον Π.Α.Ο.Κ., που δεν μπόρεσε να αγχώσει τους γηπεδούχους.

inner

Πλούσιο το πρώτο ημίχρονο. Η Ένωση μπήκε πολύ καλά έχασε πέναλτι με τον Λάζαρο στο 6’ και μεγάλη ευκαιρία στο 23’, ενώ τα νεύρα ήταν πάντα στο… κόκκινων λόγω των σκληρών φάουλ. Τελικά οι παίκτες του Χιμένεθ κατάφεραν βρουν τη λύση πριν το φινάλε του ημιχρόνου όταν ο Μπακασέτας άνοιξε το σκορ στο 42΄.

Σωστή διαχείριση από τον Χιμένεθ στο δεύτερο 45λεπτο. Η ΑΕΚ μπορεί να μην κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της και να «καθαρίσει» το ματς, όμως δεν απειλήθηκε καθόλου από τα γεμίσματα που επιχειρούσαν οι παίκτες του Ίβιτς.

Στο 64’ ο Θάνος έπρεπε να αποβάλει τον Μάτος, ο οποίος έκανε φάουλ στον Μάνταλο που ήταν σε προφανή θέση για γκολ. Στο φινάλε οι παίκτες του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Κολοβέτσιου έξω από την περιοχή, για το οποίο δεν δόθηκε φάουλ. Σε αυτή την φάση αποβλήθηκε σωστά για διαμαρτυρία ο Μαλεζάς με δεύτερη κίτρινη, όμως έπρεπε να αποβληθεί και ο Λέοβατς ο οποίος έσπρωξε τον ρέφερι.