Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ: Ήττα για την Προοδευτική με 50-71 από τον Παναιτωλικό

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Α ΕΣΚΑΒΔΕ η ομάδα μας με σκορ 50-71 από τον Παναιτωλικό.

Η ομάδα του Θόδωρου Σταυροθανάση ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 0-12. Η Προοδευτική με καλύτερο παίκτη τον Διαμάντη κατάφερε σταδιακά να μειώσει την διαφορά αλλά ο Παναιτωλικός με τους Λανόπουλο και Πάρδο έστειλε την διαφορά στο +11 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι απουσίες της Προο έκλεισαν ακόμη περισσότερο το ροτέισον της ομάδας, με αποτέλεσμα οι όποιες προσπάθειες για διεκδίκηση του ματς να σταματούν στις καλές αντιδράσεις του Παναιτωλικού, που πήρε τελικά την νίκη με 50-71. Από τον Παναιτωλικό πρώτοι σκόρερ οι Λανόπουλος και Πάρδος αμφότεροι από 14 πόντους ενώ ο Πιστιόλης σημείωσε 10. Από την Προοδευτική ο Διαμάντης είχε 17 πόντους με τρία τρίποντα και ο Ζαμπάρας 9 που αγωνίστηκε ένα ημίχρονο.

Δεκάλεπτα: Α:10-17 Β:16-20 Γ:9-18 Δ:15-16

Προοδευτική(Ζαρκάδας): Αραχωβίτης 8(2), Διαμάντης 17(3), Καλαμπαλίκης Μ 4, Μολώνης 5(1), Τσούφης, Φραγγελάκης, Γκρίζης 5(1), Καλαμπαλίκης Γ, Μουρκούσης 2, Ζαμπάρας 9, Τσακέλας

Παναιτωλικός(Σταυροθανάσης): Θεράπος 4, Πάρδος 14, Ραγκαβής, Πιστιόλης 10, Τασούλης Γ. 7(1), Αρκούδας, Νταλαπέρας, Τασούλης Χ. 5(1), Καλλιακμάνης 10, Λανόπουλος 14(2), Μαυρομάτης 2, Καραπάνος 5.