Εθνική Ελπίδων: Πορτογαλία (2-0) Ελλάδα – Βασικός ο Κωνσταντόπουλος, αλλαγή ο Μπελεβώνης

Η Εθνική Ελπίδων ηττήθηκε 2-0 από την Πορτογαλία στο Γκιμαράες στον 4ο αγώνα της για την προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Οι Ίβηρες πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 27′ με τον Ροντρίγκο Γκόμες και παρά το «βάρος» τού 1-0 η Ελλάδα βρήκε τρόπο να ισορροπήσει το παιχνίδι. Ιδίως στο 2ο ημίχρονο ήταν σαφώς καλύτερη σε σχέση με το προηγούμενο 45λεπτο και επιχείρησε να φέρει το ματς στα ίσια, με κορυφαία στιγμή την ευκαιρία του Σουρλή στο 68′.

Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, οι Γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Φρανσίσκο Κονσεϊσάο, με αποτέλεσμα να εκμηδενίσει τις ελπίδες βαθμολογικής συγκομιδής για την Εθνική.

Πορτογαλία: Σάμιουελ Σοάρες, Ροντρίγκο Γκόμες, Τομάς Αραούχο, Ρενάτο Βέιγα, Ράφαελ Ροντρίγκες, Ζοάο Μάρκες (63′ Ματέους Φερνάντες), Βάσκο Σόουζα, Πάουλο Μπερνάρντο, Φρανσίσκο Κονσεϊσάο (78′ Ενρίκε Αραούχο), Φάμπιο Σίλβα (63′ Τιάγκο Τόμας)), Κάρλος Μπόργες.

Ελλάδα: Τζολάκης, Κίτσος, Κωστή, Κωνσταντόπουλος, Τουρκοχωρίτης (46′ Κοσίδης), Ζουγλής (61′ Δαρέλας), Μεταξάς, Κουρφαλίδης, Κρυπαράκος, Κούτσιας (61′ Νιάρχος), Σουρλής (84΄Μπελεβώνης).

Διαβάστε  επίσης: Ποδόσφαιρο: Οι ύποπτοι αγώνες για το 2023