Γ’ Εθνική: Ξεκίνημα με το δεξί για τη Γ.Ε.Αγρινίου

Ιστορική νίκη για την Γ.Ε.Αγρινίου που στην παρθενική της συμμετοχή στην Γ’ Εθνική επικράτησε του ΑΓΣΙ με 70-62. Οι παίχτες του Σωτήρη Φαράντου μπήκαν με ενθουσιασμό στο γήπεδο απέναντι σε μια έμπειρη ομάδα και κατάφεραν να προηγηθούν με 19-15 στην πρώτη περίοδο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκει στους παίκτες του ΑΓΣΙ που με πιεστική άμυνα έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 10-19 και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 29-34. Η Γ.Ε.Αγρινίου μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με επτά πόντους 43-36 αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών το παιχνίδι ήταν ήδη στην κόψη του ξυραφιού 48-49.

Το τελευταίο δεκάλεπτο όμως ανήκει στην Γ.Ε.Αγρινίου που με αντεπίθεση διαρκείας και πολύ δύναμη στην άμυνα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 22-13 και έφτασε στην νίκη με 70-62. Ο Μπαρούχας για τους νικητές είχε 23 πόντους και ο Μπόσμος 14. Από τον Α.Γ.Σ.Ι. Εξαρχόπουλος και Γεωργίου σημείωσαν από 13.

Οι παίκτες και οι προπονητές της Γ.Ε.Αγρινίου ευχαριστούν τον κόσμο που κατέκλυσε το Δ.Α.Κ. Αγρινίου και τους έδωσε την ώθηση για την νίκη.

Δεκάλεπτα: Α:19-15 Β:10-19 Γ:19-15 Δ:22-13

Γ.Ε.Αγρινίου (Φαράντος- βοηθοί:Αυφαντόπουλος, Λιόκαυτος): Βακουφτσής, Αυφαντόπουλος, Μπεκατώρος 7(1), Σταμουλάκης 6(1), Λιόκαυτος, Μπαρούχας 23(1), Σαπλαούρας, Τσώλος 1, Μπόσμος 14, Δάρλας 10(2), Βασιλείου 9, Βούλγαρης

Α.Γ.Σ.Ι. (Τσουκανέλης-βοηθός: Κουβάτσης): Γεωργίου 13, Ζαμπέτης 6, Μπαρτζώκας, Καλφαλίδης, Αντωνίου 8, Παπαγιάννης 4, Τσίγκας, Μάκης 4, Παπανικολάου, Εξαρχόπουλος 13(2), Φίλιος 8, Θώδης 6