Euro 2020: Η Ιταλία νέα Πρωταθλήτρια Ευρώπης «με υπογραφή» Ντοναρούμα!

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ιταλία! Με τον Ντοναρούμα να εξελίσσεται σε ήρωα στη διαδικασία των πέναλτι, οι «ατζούρι» πήραν το τρόπαιο στη Ρώμη (1-1 κ.δ., 3-2 πέν.), αφήνοντας τους Άγγλους στη θλίψη.

Τελικά το τρόπαιο ταξιδεύει στη Ρώμη! Σε έναν τελικό που εξελισσόταν καθ’ όλη τη διάρκειά του στην κόψη του ξυραφιού, η Ιταλία κατάφερε να στεφθεί για δεύτερη φορά στην ιστορία της Πρωταθλήτρια Ευρώπης μετά το 1968, επικρατώντας 3-2 των Άγγλων μέσα στο «Γουέμπλεϊ» στη διαδικασία των πέναλτι!

Η κανονική διάρκεια του αγώνα και το έξτρα ημίωρο της παράτασης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 1-1, σκοράροντας από μία φορά σε κάθε ημίχρονο. Συγκεκριμένα, στο 2’ ο Λουκ Σο κατάφερε να ανοίξει το σκορ έπειτα από τρομερή ασίστ του Τρίπιερ, σημειώνοντας το γρηγορότερο γκολ στην ιστορία των τελικών του Euro, αλλά η απάντηση των «ατζούρι» ήρθε στο 67’, με τον Μπονούτσι να εκμεταλλεύεται τη σύγχυση στα καρέ των Άγγλων από εκτέλεση κόρνερ.

Στα πέναλτι, ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ «πλήρωσε» το γεγονός ότι έβαλε στη διαδικασία τους Ράσφορντ και Σάντσο, που δεν είχαν προλάβει να ακουμπήσουν την μπάλα περνώντας τους στο παιχνίδι στο 120’(!), με τον πρώτο να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και τον δεύτερο να νικιέται από τον Ντοναρούμα. Ο Ιταλός γκολκίπερ «νίκησε» και τον Σάκα στην τελευταία εκτέλεση, επισκιάζοντας τον εκπληκτικό Πίκφορντ (επίσης έπιασε δύο πέναλτι των Μπελότι και Ζορζίνιο) και κυρίως παίρνοντας το Euro 2020 για τους Ιταλούς.

Από την πλευρά τους οι Άγγλοι παραμένουν για ακόμα μία φορά χωρίς τρόπαιο, παρά το γεγονός ότι έπαιζαν στο «Γουέμπλεϊ».