EuroCup: Ήττα με 82-66 από τη Γκραν Κανάρια για τον Άρη

EuroCup: Ο ΑΡΗΣ Midea ξεκίνησε πολύ δυνατά και με τον Γκάλινατ να φτάνει τους 8 πόντους, προηγήθηκε με 10-3.

Οι Ισπανοί μείωσαν σε 12-20, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» με σερί 6-0 έκαναν το 18-10. Στη συνέχεια κράτησαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (25-17), πριν το 28-20 του δεκαλέπτου (Γκάλινατ 13).

Στη δεύτερη περίοδο οι Γηπεδούχοι «κόλλησαν» επιθετικά και η Γκραν Κανάρια βρήκε την ευκαιρία να μειώσει σε 30-29 και στη συνέχεια να περάσει μπροστά με 32-38. Το ημίχρονο έληξε στο 35-38.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +8 (38-46), όμως εκεί άρχισε η αντεπίθεση του ΑΡΗ Midea. Με δυνατή άμυνα και βρίσκοντας σκορ έξω από τα 6.75, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μείωσε σε 45-48 και ισοφάρισε σε 52-52. Με τρίποντο του Τολιόπουλου, πέρασε με 55-54, πριν το 55-57 του 30’.

Ο ΑΡΗΣ Midea πλήρωσε το πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου. Η Γκραν Κανάρια τον κράτησε άποντο και με ένα σερί 0-14, ξέφυγε με 55-71. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και η διαφορά έφτασε στους 21 πόντους (59-80), πριν το τελικό 66-82.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 35-38, 55-57, 66-82.