EuroCup: Ήττα στη Πάτρα για τον Προμηθέα από τη Γκραν Κανάρια

Την πρώτη του ήττα σ’ ευρωπαϊκή πρεμιέρα γνώρισε ο Προμηθέας που έχασε μέσα στην Πάτρα με 75–86 από την ισπανική Herbalife Γκραν Κανάρια για την πρώτη αγωνιστική του Group D της κανονικής περιόδου του 7DAYS EuroCup.

Η ομάδα της Πάτρας πλήρωσε τις απουσίες της (καθώς αγωνίστηκε χωρίς Garrett και Χριστοδούλου) και τα πολλά λάθη της (17 έναντι 8 των Ισπανών), κάτι που δεν μας έχει συνηθίσει ο Προμηθέας. Πλέον ακολουθεί δύσκολη συνέχεια με 2 εκτός έδρας δοκιμασίες σε Ιταλία (6/10, 21:00 κόντρα στην Τρέντο) και Τουρκία (13/10, 20:00 κόντρα στην Μπούρσασπορ).

7DAYS20 reg season 2021 124

To παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο ξεκίνημά του, με γρήγορο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 14-13 στο 5΄ και 20-17 στο 7΄. Ο Προμηθέας, με τον Ian Miller να συνεχίζει… όπως τελείωσε στο Super Cup και με 4/4 τρίποντα (και 14 πόντους) έφτασε στο +5 (26-21) 45΄΄ πριν τη λήξη της 1ης περιόδου. Κάπου εκεί, άρχισε η αντεπίθεση της ισπανικής ομάδας, που μείωσε σε 26-24 στο φινάλε του 1ου δεκάλεπτου, κι επέκτεινε το σερί της σε 15-0 για να προηγηθεί με 10 πόντους (26-36) στο 14΄. Ακολούθησε η άμεση απάντηση του Προμηθέα, που πέτυχε το 14-0 μέσα σ’ ένα δίλεπτο (με 8 πόντους του Γιαννόπουλου για να προηγηθεί με 40-36 στο 16΄και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 5 πόντους (48-43).

7DAYS20 reg season 2021 127

Μετά από μία αμφίρροπη 3η περίοδο που βρήκε τον Προμηθέα να προηγείται με 61-58, η Gran Canaria μπήκε πιο δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε το προβάδισμα στο σκορ (63-67 με σερί 7-0 στο 33, 70-75 στο 36΄και 72-80 στο 38΄ για να φτάσει στην νίκη με το τελικό 75-86.

7DAYS20 reg season 2021 129

Αναλυτικά: PROMITHEAS PATRAS – HERBALIFE GRAN CANARIA

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 48-43 (ημιχ.), 61-58, 75-86.

7DAYS20 reg season 2021 126

7DAYS20 reg season 2021 141

7DAYS20 reg season 2021 142

7DAYS20 reg season 2021 128

7DAYS20 reg season 2021 115

7DAYS20 reg season 2021 131

Στην συνέντευξη τύπου μετά την λήξη του παιχνιδιού ο προπονητής του Προμηθέα Πάτρας, Μάκης Γιατράς, δήλωσε τα εξής: «Συγχαρητήρια στην Γκραν Κανάρια για τη νίκη της. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου, είχαμε προβλήματα, παλέψαμε για 35′, στο τέλος κάναμε κάποια λάθη κούρασης και τακτικής. Δεν χάθηκε τίποτα, είδατε την ποιότητα της Κανάρια, έχει σαν στόχο την Ευρωλίγκα μέσω του Eurocup, έπαιξε ρόλο και η κούραση, αλλά δεν είχαμε και τύχη. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας»

Από την πλευρά του ο βοηθός προπονητής της Herbalife Gran Canaria δήλωσε: «Ήταν σημαντική νίκη για εμάς, πάντα στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς δεν ξέρεις τι θα βρεις απέναντι σου, ο Προμηθέας έχει πολύ καλή ομάδα, κέρδισε το Super Cup, είχαμε ένα κακό α’ ημίχρονο, όμως βελτιωθηκαμε στο β’ μέρος και φτάσαμε σε μια σημαντική νίκη, πιστεύω ότι θα είναι ένας πολύ δυνατός Όμιλος».