Euroleague Basketball: Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο Σ.Ε.Φ. από τη Ζαλγκίρις

Με οκτώ σερί πόντους του Άαρον Χάρισον ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-2, ωστόσο, πολύ γρήγορα οι Λιθουανοί πέρασαν στην αντεπίθεση. Με όπλο τους την πιεστική τους άμυνα -που οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» σε 6 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο-, αλλά και την περιφερειακή τους ευστοχία προσπέρασαν με 21-15 (στο 9′).

Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα, βρήκε λύσεις κυρίως από την φροντ λάιν του (Χασάν Μάρτιν και Γιώργο Πρίντεζη) και κατάφερε να κλείσει το πρώτο εικοσάλεπτο στο +3 (37-34). Με τον Κώστα Σλούκα να οργανώνει μαεστρικά, αλλά και με εύστοχα σουτ από την περιφέρεια, ο Ολυμπιακός κατάφερε στην επανάληψη να επιβάλλει τον ρυθμό του και να πάρει μια διαφορά 11π. (52-41 στο 27′), την οποία και διατήρησε μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου (58-47). Οι κακές επιθετικές επιλογές των “ερυθρολεύκων” και η εξαιρετικά «φτωχή» επιθετική τους παρουσία στην 4η περίοδο, επέτρεψαν στην Ζαλγκίρις να επιστρέψει στο ματς και μειώσει στον πόντο (67-66 στο 39′). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα εξακολούθησαν να μην βρίσκουν στόχο, με αποτέλεσμα 3.5” για το τέλος ο Γιοκουμπάιτις να γράψει από τη γραμμή των βολών το τελικό 67-68.

Δεκάλεπτα: 18-23, 37-34, 58-47, 67-68.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 8, Χαραλαμπόπουλος, Σπανούλης 9(2τρ., 5 ασ.), Σλούκας 6 (1τρ., 7 ασ.), Μάρτιν 12, Βεζένκοφ 8(1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 3, Ζαν Σαρλς 2, Τζένκινς 5(1), Έλις 4, ΜακΚίσικ 7.

Ζαλγκίρις (Σίλερ): Γουόκαπ 6(2), Λεκάβιτσους 6, Χέιζ 2, Γιανκούνας, Μιλάκνις 6 (2), Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 4, Γιοκουμπάιτις 12 (1), Βαστούρια 2, Γκριγκόνις 15 (1), Λοβέρν 13.

Οι δηλώσεις των προπονητών

Ο κόουτς των «ερυθρολεύκων», Γιώργος Μπαρτζώκας, τόνισε: «Προφανώς ήταν μια επώδυνη ήττα στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν. Είχαμε πολύ φτωχή απόδοση ειδικά στο 4ο δεκάλεπτο. Σουτάραν 3 στα 18 σε αυτό το δεκάλεπτο και επίσης είχαμε 0/6 ανοικτά τρίποντα. Τους δώσαμε πολλές δεύτερες ευκαιρίες μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ και αυτοπεποίθηση. Στο επίπεδό μας όταν προηγείσαι με 11 πόντους πρέπει να τελειώνεις το παιχνίδι απλά με το να είσαι έξυπνος, αλλά σήμερα δεν ήμασταν έξυπνοι. Βιαστήκαμε κερδίσουμε το παιχνίδι να τελειώσουμε. Κάναμε κακές επιλογές και δεν χειριστήκαμε σωστά τη μπάλα. Έπρεπε να δημιουργήσουμε περισσότερο για τους σουτέρ μας ακόμη και αν τα έχαναν. Είναι απλά το ξεκίνημα της σεζόν πρέπει να μάθουμε από αυτή την ήττα και να δούμε τι συμβαίνει με τους δύο παίκτες που χάσαμε κατά τη διάρκεια του αγώνα, τον Λιβιό Ζαν Σαρλς στο πρώτο ημίχρονο και να δούμε σε τι κατάσταση είναι το δάκτυλο του Χασάν Μαρτίν».

-Για το αν θεωρεί πως οι παίκτες του υποτίμησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο τη Ζαλγκίρις και έπαιξαν υπεροπτικά, είπε: «Το να χαλαρώνεις σε ένα παιχνίδι Ευρωλίγκας δείχνει υπεροπτική συμπεριφορά. Αν είμαστε υπερόπτες είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Εγώ πιστεύω πως ήταν το αντίθετο. Ότι ήμασταν πάρα πολύ στρεσαρισμένοι και φάνηκε από την αρχή του παιχνιδιού. Παίζουμε με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα στην προπόνηση και στα φιλικά. Ήμασταν αναποφάσιστοι σε πολλά πράγματα. Στην προετοιμασία που είχαμε κάνει στην τακτική ξέραμε πως θα παίξει η Ζαλγκίρις και παρόλα αυτά ήμασταν πολύ πίσω στην ταχύτητα. Για εμένα δεν ήταν συμπεριφορά μιας υπεροπτικής ομάδας, αλλά μιας ομάδας που είχε μεγάλη πίεση να παίξει το πρώτο ματς και να το κερδίσει».

-Ερωτηθείς για το αν έπαιξε κάποιο ρόλο το άδειο γήπεδο, απάντησε: «Νομίζω 100% αλλά δεν πρέπει να το χρησιμοποιήσουμε ως δικαιολογία, γιατί αυτή θα είναι η κατάσταση. Όχι σε όλα φυσικά γιατί σε κάποια θα έχει κόσμο αλλά αυτή θα είναι για εμάς η κατάσταση. Στα φιλικά παίξαμε χωρίς κόσμο και εμείς πρέπει να ετοιμαζόμαστε για να κάνουμε αυτά που πρέπει ώστε η ομάδα να κερδίζει. Σήμερα κάναμε πάρα πολλά πράγματα, ώστε να μην κερδίζει η ομάδα. Και μιλάω για επιλογές λίγο εγωιστικές, επιλογές στην άμυνα που δεν πηγαίναμε να διεκδικήσουμε την διεκδικούμενη μπάλα. Δεν μπήκαμε στην μάχη του ριμπάουντ. Ξέρω ότι δεν έχει να κάνει με το ότι δεν είναι μαχητές, αλλά αυτό που ξέρω είναι πως είχαν πίεση και δεν μπορούσαν να ξεκολλήσουν από το έδαφος. Και αυτό όμως είναι δική μου ευθύνη γιατί πρέπει να προετοιμάσω την ομάδα έτσι ώστε να μην έχουμε τέτοια».

-Για την τελευταία επίθεση, σχολίασε: «Ακόμα και αυτή ήταν λάθος. Δεν εκδηλώσαμε καν σουτ… 3.5 δευτερόλεπτο είναι πολύς χρόνος για να εκδηλώσεις επίθεση. Αλλά αν δούμε τι έχει προηγηθεί, γενικά έχουμε παίξει λάθος και ειδικά στο τελευταίο 6-7λεπτο».

-Ο προπονητής της Ζαλγκίρις, Μάρτιν Σίλερ, δήλωσε: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι για τη νίκη. Για την ακρίβεια είμαστε χαρούμενοι για δύο λόγους… Ο ένας είναι ότι στις καλύψεις στα πικ εν ρόλ ήταν πιο ‘σφιχτά’ και καλύτερα από ότι στο τελευταίο μας παιχνίδι και ο άλλος λόγος έχει να κάνει με το ότι όταν ήμασταν πίσω με έντεκα πόντους κρατήσαμε την ψυχραιμία μας και τον χαρακτήρα μας και συνεχίσαμε να παλεύουμε. Αυτό είναι πολύ σημαντικό για εμάς. Τα άλλα δύο στοιχεία που πρέπει να επισημάνω είναι ότι στην 4η περίοδο κρατήσαμε πολύ χαμηλά το σκορ, κάτι το οποίο θέλαμε. Και επίσης θα ήθελα να αναφερθώ στην απόδοση του Γιακουμπάιτις, ο οποίος πιστεύω πως ήταν ο παίκτης κλειδί για τη νίκη».