Euroleague Basketball – Παναθηναϊκός: Νίκησε τη Μπάγερν και ετοιμάζεται για… Σ.Ε.Φ.

Οι «πράσινοι» παρά τα αρνητικά αποτελέσματα των τελευταίων ημερών έδειξαν όρεξη στο παρκέ και κυριάρχησαν επί της Μπάγερν Μονάχου, την οποία νίκησαν με σκορ 86-76, ανεβαίνοντας στο 11-20 στη Euroleague Basketball!

Πλέον, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη στρέφεται στο έτερο ματς της «διαβολοβδομάδας», με τον Ολυμπιακό στο Σ.Ε.Φ. (31/3, 21:30).

Ο Παναθηναϊκός μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο (21-27) σοβαρεύτηκε, πήρε τον έλεγχο του αγώνα από τη δεύτερη περίοδο και έστειλε τη διαφορά στους 17 πόντους στα τέλη της τρίτης (71-54). Η Μπάγερν προσπάθησε να επιστρέψει στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου αγχώνοντας λίγο τους «πράσινους» (74-67), όμως εκεί «καθάρισε» ο και πάλι απίθανος Παπαγιάννης!

Ο Έλληνας σέντερ έκανε την καλύτερη του εμφάνιση στην Ευρωλίγκα, αφού σκόραρε 24 πόντους (ρεκόρ καριέρας), μάζεψε 11 ριμπάουντ και έκοψε 3 σουτ! Όχι μόνο αυτό, αλλά ήταν… «άχαστος» με 10/10 εντός πεδιάς και 3/3 τρίποντα. Σύνολο, 40 στο ranking (επίσης ρεκόρ καριέρας), επίδοση που πιθανότατα θα του χαρίσει το MVP της αγωνιστικής.

Από τους υπόλοιπους, ο Πάρις Λι ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο και ολοκλήρωσε το ματς με 10 πόντους και 11 ασίστ, ενώ κομβικός με το μακρινό του σουτ ήταν ο Ματ Τόμας, που πρόσθεσε 12 ποντους. Θετικότατος για άλλη μία φορά ο Λευτέρης Μαντζούκας, που έβαλε 8 πόντους με 2/2 τρίποντα.

Από τη Μπάγερν, που έχει πλέον το ίδιο ρεκόρ με τον Παναθηναϊκό, ξεχώρισαν οι Βάιλερ-Μπαμπ και Ομπστ, που είχαν από 12 πόντους, ενώ 11 πρόσθεσε ο Τσίταμ.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 48-43, 71-54, 86-76