Έχασε αλλά… ελπίζει ο Απόλλων Πάτρας – Προς τα πλέι οφ ο Προμηθέας

Σε χαλαρούς ρυθμούς, ο Άρης νίκησε 79-67 τον Απόλλωνα Πατρών στο Αλεξάνδριεο για την 24η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ, βρέθηκε τέταρτος και άφησε τους «μελανόλεκους» προτελευταίους, αλλά με ελπίδες.

Ο Άρης νίκησε τον Απόλλωνα Πατρών 79-70 στο Παλέ για την 24η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ και βρέθηκε προσωρινά τέταρτος και άφησε μεν στην προτελευταία θέση τους Πατρινούς, όμως με ελπίδες παραμονής μετά τις ήττες των Κόροιβου και Κύμης.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έφτασαν στο +20 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και συντήρησε χαλαρά μια διψήφια διαφορά στη συνέχεια.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Κάμινγκς και Τζάκσον με 15 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους διακρίθηκε ο Μπαρτ με 21 πόντους.

Ακόμη ένα βήμα που τον διατηρεί σε τροχιά πλέι οφ στην Α1 μπάσκετ έκανε ο Προμηθέας που νίκησε την 81-56 Κύμη την Κύμη στην Πάτρα.

Σαρωτικός ήταν ο Προμηθέας που φιλοξένησε την Κύμη σε ματς για την 24η αγωνιστική της Α1. Η ομάδα της Πάτρας νίκησε πολύ εύκολα 81-56 την Κύμη και συνεχίζει να ελπίζει για είσοδο στα πλέι οφ της κατηγορίας, ενώ «αγχώνει» την αντίπαλό του που έχει ως αντικειμενικό στόχο την παραμονή.

Με όπλο την εκπληκτική ευστοχία τους στα τρίποντα (13/26) οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή ποιος ήταν το αφεντικό στην αναμέτρηση, προηγούμενοι με +13 (24-11) στο πρώτο δεκάλεπτο.