Final Four 2017: Πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά η Φενέρμπαχτσε!

Ένα ημίχρονο άντεξε ο Ολυμπιακός… Στο δεύτερο, η καταιγιστική Φενέρ και το καμίνι του «Σινάν Ερντέμ» λύγισαν (80-64) τους «ερυθρόλευκους» και έτσι οι Τούρκοι πήραν την πρώτη Ευρωλίγκα της ιστορία τους

Και οι Θρύλοι… λυγίζουν.

Παρά τη -γενικά- κακή του ημέρα, ο Ολυμπιακός άντεξε για ένα ημίχρονο κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, αλλά στο δεύτερο οι Τούρκοι εκμεταλλεύτηκαν ευστοχία και… έδρα, νίκησαν 80-64 και έτσι πανηγύρισαν την πρώτη Ευρωλίγκα της ιστορίας τους.

Το ματς
Τον Μπιρτς αντί του Μιλουτίνοφ επέλεξε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στην αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού, μαζί με τους Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σπανούλη και Μάντζαρη. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν… μουδιασμένοι στο παιχνίδι (5-1) και παρά το ξέσπασμα του Σπανούλη (5-6), ο Κάλινιτς άρχισε να δημιουργεί τεράστια προβλήματα, στέλνοντας τη Φενέρ στο +8 (16-8), στα μισά. Στη συνέχεια, ο «V-Span» με τον Μπιρτς μείωσαν (16-13), αλλά η περιφέρεια των Τούρκων εξακολουθούσε να δουλεύει πολύ καλά, με αποτέλεσμα να διατηρούν ένα σταθερό προβάδισμα (21-15) και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (26-18), αφού τόσο Κάλινιτς, όσο και ο Μπογκντάνοβιτς ήταν ασταμάτητοι.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο με τους… παγκίτες. Αλλά, ο Μιλουτίνοφ ήταν εξαιρετικός στις δύο πλευρές του παρκέ (και με απανωτά επιθετικά ριμπάουντ), οι Γουότερς και Γκριν μπήκαν ορεξάτοι και έτσι η διαφορά… συμμαζεύτηκε, καθώς από το -9 (27-18), πήγε στο -4 (29-25). Ωστόσο, η αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων» σταμάτησε, καθώς άρχισαν τα απανωτά λάθη, με τον Μπογκντάνοβιτς από την άλλη να… ζεσταίνεται και έτσι η Φενέρ να ξεφεύγει σε διψήφια τιμή (35-25). Ύστερα από περίπου τρία λεπτά, ο Πρίντεζης έλυσε την επιθετικό πρόβλημα των πρωταθλητών Ελλάδας (35-28) και αφού έσφιξε λίγο περισσότερο η άμυνα (ελέγχοντας και τα ριμπάουντ), το τρίποντο του Μάντζαρη έκανε το 37-32. Στις δύο τελευταίες επιθέσεις, ο Ντίξον πέτυχε ένα πάρα πολύ τυχερό καλάθι για τους Τούρκους (39-32), αλλά ο Μπιρτς με buzzer beater διαμόρφωσε το 39-34 του πρώτου ημιχρόνου, κρατώντας… ζωντανό τον Ολυμπιακό.

Με τα μεγάλα σουτ του Μάντζαρη και τις κάποιες καλές άμυνες, ο Ολυμπιακός κρατούνταν στο ματς (44-40), στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Η Φενέρ αντέδρασε, με τον Μιλουτίνοφ μέχρι τα μισά να κρατά τους «ερυθρόλευκους» (49-44). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφυγαν από το… παρκέ. Από την άλλη, οι Τούρκοι δεν το άφησαν αυτό να περάσει έτσι, όπου έχοντας ευστοχία από τη γραμμή, αλλά και ένα τρίποντο του Ντατόμε, τους έστειλε στο +13 (57-44), στα τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι πρωταθλητές Ελλάδας έβγαζαν κάποιες καλές άμυνες, αλλά η επιπολαιότητά τους στην επίθεση (με αλλεπάλληλα χαμένα τρίποντα των Σπανούλη και Παπανικολάου), έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +12 (60-48).

Πλέον, η Φενέρμπαχτσε είχε αποκτήσει τρομερή ψυχολογία και αυτή της έδωσε μεγάλη… φόρα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Ντατόμε και Άντιτς να στέλνουν τη διαφορά στους 18 πόντους (68-50), μέσα σε δύο λεπτά. Ακολούθησε ένα στείρο δίλεπτο για τις δύο ομάδες, με τον Πρίντεζη να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στο 34’. Στη συνέχεια, ο Μπογκντάνοβιτς έβαλε πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση, καθώς με δικό του τρίποντο έστειλε τους Τούρκους στο +19 (73-54), στα πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έπαιζαν με τον χρόνο, αλλά οι πρωταθλητές Ελλάδας το είχαν παρατήσει και έτσι η διαφορά πήγε ακόμη και στο +20 (78-58), πριν διαμορφωθεί το τελικό 80-64.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 39-34, 60-48, 80-64