Φινάλε με νίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπη – Τέλος συνεργασίας με τον Γιάννη Δημητριάδη

Έπεσε η αυλαία του πρωταθλήματος του Βορείου ομίλου της Β’Εθνικής κατηγορίας με την ομάδα μας να επικρατεί της ομάδας του Στρατωνίου με 79-74 και τελειώνει νικηφόρα τη φετινή της πορεία στη παρθενική της συμμετοχή στη Β’Εθνική.Με αυτή της τη νίκη η ομάδα μας έφτασε τις 15 νίκες στο πρωτάθλημα ενώ υπέστη και 15 ήττες και τερμάτισε στην 8η θέση με 45 βαθμούς ισοβαθμώντας με την Ασπίδα Ξάνθης.

Όσον αφορά το χθεσινό παιχνίδι οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στις κερκίδες του κλειστού Δακ Μεσολογγίου παρακολούθησαν ένα όμορφο παιχνίδι με αρκετό σασπενς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με την ομάδα μας παρότι ήταν τη περισσότερη ώρα πίσω στο σκορ να ανατρέπει την εις βάρος της κατάσταση και να επικρατεί τελικά της ομάδας του Στρατωνίου που καιγόταν για τη νίκη.Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα μας.

Ισσοροπημένο ξεκίνημα για τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στα πρώτα 4′ του παιχνιδιού με 9-9.Ακολούθησαν 2 περίπου αγωνιστικά λεπτά άστοχα και για τις δύο ομάδες.Στη συνέχεια η ομάδα μας προηγήθηκε με 11-9 και 13-11 για να ακολουθήσει ένα μικρό σερί 2-6 από τους φιλοξενούμενους με 2 τρίποντα για να κλείσει η πρώτη περίοδος με το Στρατώνι να προηγείται με 15-19 με τη συμπλήρωση 10′ παιχνιδιού.

Νευρικό ξεκίνημα και για τις 2 ομάδες στις αρχές της δεύτερης περιόδου με αρκετά επιπόλαια λάθη στις επιθέσεις τους.Το Στρατώνι διατηρούσε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα της τάξεως 2-5 πόντους με την ομάδα μας να παραμένει κοντά στο σκορ χάρη στα συνεχόμενα καλάθια του αρχηγού μας Σταυρόπουλου.Με γκολ-φάουλ του εορτάζοντα χθες Ντίνου Σταυρόπουλου η ομάδα μας ισοφάρισε σε 25-25.Στα επόμενα 3′ οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ με το Στρατώνι να εκμεταλεύεται το νεκρό διάστημα της ομάδας μας και να ξαναπαίρνει το προβάδισμα με 6 πόντους (29-35) 1,52΄πριν το φινάλε του ημιχρόνου.Με 4 συνεχόμενους πόντους του Νίκου Παπαρέγκα και ένα τρίποντο του Γιώργου Παπαδιονυσίου η ομάδα μας έτρεξε ένα μικρό σερί 7-2 για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το Στρατώνι να προηγείται με 1 πόντο διαφορά (36-37).

Δυνατό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους που με 2 συνεχόμενα τρίποντα του Σουτζόπουλου θα πάρουν αέρα 7 πόντων 36-43 και λίγο αργότερα 9 πόντων 39-48.Κάπου εκεί η άμυνα μας έσφιξε και οι παίχτες μας άνοιξαν το ρυθμό του παιχνιδιού πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο με κύριους εκφραστές τους Βουρνά Τοπουζίδη και Παπαρέγκα με αποτέλεσμα να προσπεράσουμε με 51-50 3,44′ πριν το φινάλε της 3ης περιόδου.Με όπλο τη μεγάλη της ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75μ η ομάδα του Στρατωνίου θα ξαναπάρει το προβάδισμα και θα κλείσει και τη τρίτη περίοδο προηγούμενη με 55-60.

Τρομερή τέταρτη και τελευταία περίοδος με τις 2 ομάδες να τα δίνουν όλα για το ροζ φύλλο και τους φιλάθλους να έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι.Με μικρό 4-0 σερί η ομάδα μας θα μειώσει στο πόντο (59-60) αλλά θα έρθει η αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους που θα προηγηθούν ξανά με +7 (59-66).Με τρίποντο του Τοπουζίδη και καλάθια του Παπαρέγκα και του Παπαδιονυσίου η ομάδα μας έτρεξε σερί 7-0 για να ισοφαρίσει σε 66-66.Το Στρατώνι πέτυχε νέο τρίποντο με τον Δελίδη και ξαναπήρε το προβάδισμα με 66-69.Νέο τρίποντο του Τοπουζίδη και νέα ισοπαλία με 69-69.Άστοχο τρίποντο του Γιάννη Φλιάτη και στη συνέχεια άστοχο τρίποντο και από μεριά μας από τον Δημητρόπουλο με 2′ να απομένουν ακόμη για το φινάλε της αναμέτρησης.Καλή άμυνα του Γεωργιάδη πάνω στο Κελεσίδη και η κατοχή περνάει πάλι στην ομάδα μας.Νέο άστοχο τρίποντο από τον Παπαρέγκα και καλάθι του Δασκαλόπουλου με το Στρατώνι να περνάει μπροστά με 69-71 και 1,10′ να απομένει.Ύστερα από ωραία ασίστ του Μουράτογλου ο Γεωργιάδης θα πετύχει γκολ φάουλ και θα ξαναβάλει μπροστά την ομάδα μας με 72-71.Χαζό φάουλ του Παπαδιονυσίου στο Κελεσίδη στη προσπάθεια του πρώτου να κλέψει στο κέντρο του γηπέδου και ο Κελεσίδης με 2/2 βολές θα διαμορφώσει το 72-73 με 30” να απομένουν.Πανέμορφη προσπάθεια και τρίποντο από τον Παπαδιονυσίου για το υπέρ μας 75-73 στα 18”.Μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο κ.Χατζούλης ο Δημητρόπουλος (κατόπιν εντολής από το πάγκο) θα κάνει αμέσως φάουλ στο Κελεσίδη που με 1/2 βολές θα διαμορφώσει το 75-74.Το Στρατώνι θα κάνει αμέσως φάουλ στο Τοπουζίδη ο οποίος με 2/2 βολές θα κάνει το 77-74 11” πριν τη λήξη του αγώνα.Άστοχο τρίποντο από τον Γιώργο Φλιάτη μετά το τάιμ άουτ που πήραν ξανά και στη συνέχεια νέο φάουλ στο Παπαρέγκα ο οποίος με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 79-74.

Με τη λήξη του πρωταθλήματος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά όλους τους χορηγούς μας που μας στήριξαν θερμά όλη την αγωνιστική χρονιά όπως επίσης και το κόσμο μας που η στήριξη του ήταν εκπληκτική και χωρίς αυτόν δεν θα είχαμε φτάσει ως εδώ.

Ανανεώνουμε το ραντεβού μας από το Σεπτέμβρη όπου η ομάδα μας θα συμμετάσχει ξανά στο πρωτάθλημα της Β’Εθνικής.

Ο Σύλλογος μας ανακοινώνει τη λήξη συνεργασίας με το προπονητή Γιάννη Δημητριάδη.Θα θέλαμε να τον ευχαριστήσουμε θερμά για την άριστη συνεργασία που είχαμε.Άνθρωποι με το ήθος του κ.Δημητριάδη σπανίζουν στις μέρες μας.Εις το επανιδείν.

Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να δείτε και την αποχαιρετιστήρια δήλωση του κ.Γιάννη Δημητριάδη μετά το τέλος του παιχνιδιού κόντρα στο Στρατώνι.

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γ.Σ. ”ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ”  Μεσολογγίου σύμφωνα με το καταστατικό του προσκαλεί τα μέλη του να παρευρεθούν στην Γενική Συνέλευση η οποία θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Εκδηλώσεων ”Φίλων Ραδιοφωνικού Σταθμού” (2ος όροφος-Δημαρχειακό Μέγαρο) στις 22/05/2017 ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:00.